Naścierwek rudonogi-co to jest? Naścierwek rudonogi to chrząszcz z rodziny przekraskowatych. Chrząszcz ten lata słabo. Dobrze i chętnie za to biega. Co je naścierwek rudonogi? Naścierwek rudonogi odżywia się mączką rybną, wędlinami, wędzonym mięsem, serami, nasionami roślin oleistych, koprą, guanem, czosnkiem oraz innymi bogatymi w białko i tłuszcz…

Mucha końska znana również jako Jusznica deszczowa (Haematopota pluvialis) jest owadem z rodziny bąkowatych i rodzaju haemotopa. Na terenie Polski żyje sześciu przedstawicieli tej rodziny. Odróżnienie od siebie poszczególnych gatunków much końskich jest dość trudne. Nie należy jednak zapominać o tym, że nazwą mucha końska potocznie bywają określane…

Czym jest rybik cukrowy? Rybik cukrowy jest owadem z rzędu szczeciogonków i rodziny rybikowatych. Rybik cukrowy jest szeroko rozpowszechnionym i wszystkożernym szkodnikiem. Kształtem przypomina on nieco rybę. Z tego właśnie  faktu wynika nazwa tego owada. Ze względu na srebrną barwę ciała bywa również określany jako srebrzyk. Co ciekawe…

Rybiki Na świecie istnieje około 500 gatunków rybików. Jak wyglądają rybiki ? Rybiki są owadami średniej wielkości. Większość rybików jest szerszych z przodu, a ich ciała zwężają się ku tyłowi. Ciała rybików są spłaszczone i porośnięte szczecinkami, a zazwyczaj również łuskami. Czułki rybików są dość długie. Czasami zdarza…

Mrówki (Formicidae) Mrówki są owadami, które sprawiają nam problemy szczególnie często. Spośród około 100 gatunków mrówek występujących na terenie Polski szczególnie duże problemy sprawiają mrówki faraona (Monomorium pharaonis). Mrówki faraona są bardzo niewielkie w związku z czym ich rozpoznanie nierzadko może sprawiać problemy. Pod względem budowy przypominają one…

Kleszcze na działce Działki i ogrody znajdujące się obok naszych domów są wspaniałymi miejscami wypoczynku. Niestety w miejscach tych coraz częściej pojawiają się kleszcze. Pajęczaki te bo właśnie do tej grupy stawonogów zaliczane są kleszcze w przeszłości występowały głównie na terenach leśnych. Tereny te nadal pozostają głównym terenem…

Chrząszcz strąkowiec czteroplamy  Strąkowiec chiński (Callosobruchus maculatus F.)  to chrząszcz zaliczany do rodziny stonkowatych i podrodziny strąkowcowatych. Jak wygląda strąkowiec czteroplamy Osobniki dorosłe strąkowca czteroplamego mają od 2 do 5 milimetrów długości. Ich ciała są owalne, wydłużone i pokryte żółtymi włoskami. Strąkowce czteroplame mogą mieć różne barwy, ale…

  Skąd się wziął trojszyk większy Trojszyk większy (Tribolium destructor) cechuje się wysoką wytrzymałością na niską wilgotność oraz preferowaniem wysokich temperatur. W związku z tym podejrzewa się, że wywodzi się z obszarów sawannowych lub półpustynnych. Niestety na tym kończy się nasza wiedza na temat podchodzenia tego owada. Nie…

Czym są komry - Podział systematyczny komarów - Jak wygląda komar - Zwalczanie komarów Czym są komary? Komary to rodzina niewielkich owadów z rzędu muchówek. Samice większości gatunków komarów są ektopasożytami przebijającymi skórę i spożywającymi krew przy pomocy przypominających rurki ust. Istnieją tysiące gatunków komarów żywiących się krwią różnego…

Zwalczanie mrówek w ogrodzie Mrówki to owady z rodziny mrówkowatych. Uważane są za gatunek kosmopolityczny- występują praktycznie w każdym miejscu na świecie. Ich pokarm to w większości rośliny; niekiedy odżywają się także szczątkami innych owadów. Mrówki, choć małe, mogą przysporzyć wiele szkód. Im więcej znajdzie się ich w…

LIS RUDY, LIS POSPOLITY (Vulpes vulpes) Lis rudy to ssak drapieżny z rodziny psowatych. Jest najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem drapieżnych i największym zwierzęciem z rodzaju vulpes. WYSTĘPOWANIE Lis rudy występuje W Ameryce północnej, Europie, Azji, północnej Afryce i Australii. POŻYWIENIE Lis rudy żywi się: zającowatymi małymi gadami gryzoniami (wiewiórki,…

Karaczan amerykański (Periplaneta americana) Owady z rodziny karaczanów amerykańskich można spotkać najczęściej w krajach tropikalnych. W Polsce jest jednym z mało znanych szkodników, występuje w nielicznych miejscowościach kraju. Całkowita długość ciała zarówno samicy jak i samce są takie same, wahają się na poziomie od 28mm do 38mm. Oboje…

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) jest jednym ze szkodników, które potrafią odnaleźć się w każdych warunkach klimatycznych. Dlatego też można spotkać go w każdym kraju na każdym kontynencie. W Polsce również występuje bardzo często. Przypisano mu miano szkodnika pospolitego. Mącznik młynarek jest ciemnobrązowy, niekiedy czarny, lecz jego głowa jest…

Mrzyk gabinetowy (Anthrenus verbasci) Występowanie: Występuje na każdym kontynencie; w Polsce uważany za gatunek pospolity głownie w większych miastach Wygląd: Mrzyk osiąga wielkość od 1,7 do 3,5mm. Jest owalny, jednak nieco spłaszczony. Jego ciało pokryte jest czarnymi, białymi a nawet brązowymi łuskami. Cechą charakterystyczną tegoż owada są 4…

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) ćma, mol nocny, mklik mączny, nazwa potoczna - mol spożywczy, Opis i budowa owada Dorosłe motyle (Omacnica spichrzanka) mają skrzydła o rozpiętości maksymalnie 18 mm. Długość ciała wynosi od 5 do 10 mm. Skrzydła z przodu są barwy lekko żółtawej, a reszta ciała owada…

Trojszyk ulec (Tribolium confusum) Opis Owada Trojszyk ulec jest najpospolitszym z kilku gatunków rodzaju trojszyk. Jest on jakby miniaturką mącznika młynarka, gdyż jego długość wynosi zaledwie 3 – 4 mm. Jest to gatunek kosmopolityczny, ale głównie występuje w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Wraz z transportem zboża przedostaje…

  Rybik Cukrowy (Srebrzyk) Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) – zaliczany do szeccionogów (Thysanura), komensal człowieka. Jego nazwa wzięła się od srebrzystej łuseczki pokrywającej ciało oraz zwinnego poruszania się. Rybiki Cukrowe (Silverfish) są to tzw. nocne owady wielkości zazwyczaj 13-25 mm (0.51-0.98 cala) długości. Ich brzuchy zwężania na końcu,…

INTEGROWANE METODY ZWALCZANIA SZKODNIKÓW W PUSTYCH MAGAZYNACH FUMIGACJA SILOSÓW Od 27 kwietnia 2013 r. obowiązuje Ustawa o środkach ochrony roślin, ogłoszona 12 kwietnia br. (Dz. U., poz. 455 ). Ustawa ta zawiera m. in. przepisy wprowadzające od 1 stycznia 2014 r. obowiązek przestrzegania przez profesjonalnych użytkowników środków ochrony…