zwalczanie karaluchów

Karaczan amerykański (Periplaneta americana)

Owady z rodziny karaczanów amerykańskich można spotkać najczęściej w krajach tropikalnych. W Polsce jest jednym z mało znanych szkodników, występuje w nielicznych miejscowościach kraju.

Całkowita długość ciała zarówno samicy jak i samce są takie same, wahają się na poziomie od 28mm do 38mm. Oboje są czerwonobrązowego koloru. Odnóża natomiast są żółte. Znajdujące się przy głowie czułki swoją długością przewyższają całkowitą długość ciała. Owad ten także posiada skrzydła.

Z racji tego, że karaczan amerykański odżywia się produktami spożywczymi oraz jego resztkami, spotkać go można wszędzie tam, gdzie znajdują się ludzie. Do takich miejsc można zaliczyć hotele, stołówki, szpitale czy statki transportujące żywność. W mieszkaniach natomiast występuje bardzo rzadko.

Samica, chcąc złożyć jaja, wcześniej przygotowuje specjalne kokony. Jest w stanie stworzyć ich nawet 50. To właśnie w nich składa ona od 15 do 25 jaj. Kokon zostaje przyczepiony do podłoża a następnie przykryty pokarmem (bądź jego resztkami). Przy temperaturze 22°C (temperatura określa jako optymalna) jaja rozwijają się nie dłużej niż trzy miesiące. Po tym okres wylęgają się larwy. Szacuje się, że pełen rozwój larw trwa nie dłużej niż półtora roku.

Czy Karaczan Amerykański jest szkodliwy?

Karaczana amerykańskiego nie uważa się za niebezpiecznego szkodnika. Jego wadą jest jednak to, że kiedy już zasiedli pewne miejsce, bardzo ciężko jest się go pozbyć. Jest w stanie zaatakować wszystkie pomieszczenia (np. w hotelu), w których znajdują się choćby znikome resztki pokarmu. Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać, jest przestrzeganie higieny, zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje pokarm.
Kiedy jednak szkodnik zasiedlił już budynek, najczęstszą metodą do walki z nim jest zastosowanie kwasu borowego lub wapna niegaszonego. Najlepiej jednak w takich przypadkach zgłosić się do firmy, która zajmuje się usuwaniem szkodników z budynków oraz pomieszczeń.

TAGI: Karaczan Amerykański, Warszawa,  Karaluchy, Prusaki, Gdańsk, Zwalczanie, Toruń, Firma zwalczająca karaluchy, Olsztyn Karaczany,

Poleć innym ten artykuł: