usuwanie gniazda os
firma usuwająca gniazda szerszeni

Usuwanie gniazda os i szerszeni

Osy i szerszenie z jednej strony pełnią ważną funkcję dla środowiska, bo zapylają kwiaty i ograniczają populację innych owadów. Z drugiej strony jednak słyną z jadowitości – ich użądlenia są nie tylko bolesne, ale też bardzo niebezpieczne. Po wbiciu żądła w ciało swojej ofiary atakujący osobnik wydziela odrobinę jadu, który powoduje wystąpienie objawów od razu lub dopiero po upływie kilku godzin. W najgorszej sytuacji są osoby uczulone na jad, dla których w skrajnych przypadkach atak może skończyć się śmiercią (szczególnie po ukąszeniu w język albo przełyk).

Co przyciąga osy i szerszenie?

Oczywiście jedzenie. Ich największym przysmakiem są owoce i słodkości, dlatego bytują w sadach, ogrodach, cukierniach, a po wtargnięciu do mieszkania lądują na pozostawionych na wierzchu rarytasach, nie tylko słodkich, ale nawet mięsnych. W maju i czerwcu osy i szerszenie zakładają gniazda i kolonizują je. Szczyt liczebności kolonie osiągają w sierpniu. Niektóre z gniazd są bardzo niewielkie, inne, szczególnie te budowane przez szerszenie, są wręcz ogromne i mają nawet kilkadziesiąt centymetrów średnicy.

Jak usuwa się gniazda os i szerszeni?

Niektórzy decydują się na samodzielną likwidację gniazda, jednak nie jest to sposób godny polecenia, bo jeśli misja się nie powiedzie, rozdrażnione osy lub szerszenie rzucą się z atakiem i spowodują liczne użądlenia. Jeśli gniazdo stanowi zagrożenie dla ludzi lub zwierząt domowych, wówczas należy skontaktować się ze strażą pożarną, która powinna je usunąć. Jeśli z jakichś powodów to nie jest możliwe, należy skontaktować się z firmą wyspecjalizowaną w usuwaniu gniazd os i szerszeni.

Jeżeli zdarza się, że niechciany gość czasami wpada do domu, dobrym sposobem na jego złapanie jest zrobienie pułapki z butelki plastikowej. Należy ją przeciąć (tak, żeby odcięta górna część była krótsza), wlać do niej piwa, soku lub wody z cukrem, a następnie włożyć górną część wylotem do dołu. Na rynku dostępne są też płytki i spraye zwalczające niechcianych gości. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z ich instrukcją i zachować środki ostrożności.

Usuwanie gniazd os i szerszeni

usuwanie gniazd szerszeni

Poleć innym ten artykuł: