robaki w mieszkaniu

robaki w mieszkaniu

Czym jest dezynsekcja mieszkania

Dezynsekcją nazywany zwalczanie owadów. Dezynsekcja przeprowadzana jest wszędzie tam, gdzie obecność owadów jest niepożądana dla człowieka. Jednym z wielu takich miejsc są mieszkania. Poza mieszkaniami często przeprowadzane są również zabiegi takie jak dezynsekcja kościoła i dezynsekcja obiektów sakralnych innych niż kościoły, dezynsekcja domu, dezynsekcja obiektów zabytkowych, dezynsekcja kurnika lub dezynsekcja drewna.

W naszym artykule napiszemy jak wygląda dezynsekcja mieszkania, czy dezynsekcja jest szkodliwa dla ludzi i jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji w tym jak przygotować mieszkanie do zamgławiania na pluskwy. Opiszemy również owady które najczęściej pojawiają się na terenie mieszkań i najczęściej zwalczane są podczas zabiegu dezynsekcja mieszkania.

Jak wygląda zwalczanie owadów w mieszkaniu

Owady w mieszkaniach najczęściej zwalczane są za pomocą różnego rodzaju toksycznych dla nich substancji chemicznych. Owady są organizmami, które pod względem genetycznym bardzo różnią się od ludzi. Duże różnice genetyczne pomiędzy nami, a owadami sprawiają, że istnieje wiele substancji, które są toksyczne dla owadów, a jednocześnie pozostają stosunkowo niegroźne dla ludzi.

dokładna dezynsekcja mieszkania

Właśnie tego typu substancje stosowane są podczas zabiegów dezynsekcji w tym podczas zabiegu dezynsekcji mieszkania. Dla porównania szczury i myszy są pod względem genetycznym w dużym stopniu podobne do nas w związku z czym substancje stosowane podczas deratyzacji czyli zabiegów mających na celu zwalczanie gryzoni są wysoce szkodliwe również dla ludzi.

Najczęściej stosowanymi metodami na zwalczanie owadów w mieszkaniu są:

Czy dezynsekcja mieszkania może być niebezpieczna?

Środki stosowane podczas dezynsekcji mieszkania nie są dla nas równie szkodliwe jak dla owadów. Mimo to nie są one całkowicie obojętne dla naszego organizmu dlatego dezynsekcja mieszkania nadal może być niebezpieczna jeśli zostanie przeprowadzona w nieodpowiedni sposób. Aby uniknąć takich zagrożeń podczas zwalczania owadów w mieszkaniu najlepiej skorzystać z usług wysoce wykwalifikowanej, profesjonalnej firmy DDD, która przeprowadzi zabieg dezynsekcja mieszkania w sposób gwarantujący, że będzie on skuteczny w zwalczaniu owadów, a jednocześnie całkowicie bezpieczny za równo dla zamieszkujących mieszkanie osób jak i dla wykonującego zabieg technika DDD. Dezynsekcja mieszkania może być niebezpieczna przede wszystkim w przypadku zbyt szybkiego powrotu do mieszkania po zakończeniu zabiegu dezynsekcja mieszkania.

Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji

Przed pojawieniem się w mieszkaniu ekipy DDD która przeprowadzi zwalczanie owadów w mieszkaniu warto odpowiednio przygotować je do zabiegu dezynsekcja mieszkania. Przede wszystkim należy usunąć z miejsc w których będzie przeprowadzane zwalczanie owadów w mieszkaniu produkty żywnościowe oraz przedmioty przeznaczone do higieny osobistej (szczoteczki do zębów, ręczniki) dzięki czemu nie zostaną one skażone przez stosowane podczas zabiegu dezynsekcja mieszkania środki. Sprzęty, które znajdują się przy ścianach powinny zostać od nich odsunięte. Urządzenia elektryczne należy odłączyć od kontaktu, aby nie zostały uszkodzone przez rozcieńczającą używane podczas dezynsekcji środki wodę.

dezynsekcja jak przygotować mieszkanie

Sprzątanie mieszkania w którym zostanie przeprowadzona dezynsekcja powinno obejmować zwłaszcza miejsca w których owady pojawiają się najczęściej na przykład szafkę znajdującą się pod zlewozmywakiem z której należy usunąć wszystkie znajdujące się w niej przedmioty. Umożliwi to szczególnie dobre zdezynsekowanie tego bardzo lubianego przez owady ze względu na obecność resztek pokarmu oraz panującą w nim wysoką wilgotność miejsca.

Szukasz firmy zajmującej się dezynsekcją mieszkań? Skontaktuj się z nami! FIRMA INSEKTPOL
Tel.: +48 505 177 654, email: biuro@insektpol.pl

W mieszkaniu w którym przeprowadzona została dezynsekcja przez pewien czas nikt nie powinien przebywać. To jak długi będzie to czas uzależnione jest od rodzaju użytego w celu przeprowadzenia zabiegu dezynsekcja mieszkania środka.

Często zdarza się, że zwalczanie owadów skuteczniejszym środkiem związane jest z koniecznością opuszczenia mieszkania na dłuższy czas na przykład na całą dobę niż w przypadku zwalczania owadów środkami mniej skutecznymi w przypadku których wystarczające może być kilka godzin. W przypadku skorzystania z tego typu mniej skutecznych środków często konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu w celu zapewnienia jego pełnej skuteczności. Zabiegi dezynsekcja mieszkania przeprowadzane silniejszymi środkami są całkowicie skuteczne już po jednokrotnym wykonaniu zabiegu. Jest tak dlatego, że środki silniejsze w przeciwieństwie do słabszych działają na wszystkie stadia rozwojowe owadów.

Dezynsekcja mieszkania, jak przebiega

Istnieje wiele metod przeprowadzenia zabiegu dezynsekcja mieszkania. To jaka metoda dezynsekcji mieszkania będzie odpowiednia do zastosowania w danej sytuacji uzależnione jest od kilku czynników z których najważniejsze to gatunek zwalczanych podczas zabiegu dezynsekcja mieszkania owadów i miejsce w którym przeprowadzana jest dezynsekcja.

Substancje używane podczas zabiegu dezynsekcja mieszkania mieszane są z wodą. Nanoszone mogą być one przez zamgławianie, opylanie lub opryskiwanie. Użycie środków chemicznych to między innymi skuteczny sposób na zwalczanie prusaków, zwalczanie karaluchów, zwalczanie mrówek i zwalczanie rybików cukrowych. Jeśli więc mamy problem z prusakami, problem z karaluchami, problem z mrówkami lub problem z rybikami cukrowego powinniśmy skorzystać z usług firmy DDD oferującej usługi dezynsekcja prusaków, dezynsekcja karaluchów, dezynsekcja mrówek lub dezynsekcja rybików cukrowych.

Owady w mieszkaniu - co jedzą?

Owady żyjące w mieszkaniach odżywiają się głównie tym, co sami do tych mieszkań przyniesiemy. Najczęściej jest to nasza żywność lub jej resztki, rzadziej różnego rodzaju materiały, ubrania czy kleje. Szczególnie uciążliwe są odżywiające się ludzka krwią pluskwy. Wiele owadów występujących w mieszkaniach nie jest wysoce wymagających co do spożywanych pokarmów w związku z czym mogą odżywiać się różnymi ich rodzajami.

Owady w mieszkaniu - rozwój

Tempo rozwoju owadów występujących w mieszkaniach uzależnione jest od ich gatunku i warunków zewnętrznych. Generalnie rzecz biorąc im łatwiejszym do strawienia pokarmem odżywia się dany owad tym szybszy jest jego rozwój. Szczególnie szybko rozwijają się te z pojawiających się na terenie mieszkań owadów, które odżywiają się pokarmem płynnym na przykład muszki owocówki lub muchy domowe. Z kolei rozwój owadów odżywiających się pokarmem trudnym do strawienia takich jak na przykład rybiki cukrowe lub karaluchy jest znacznie dłuższy, a ich płodność jest mniejsza.

Jeśli chodzi o warunki panujące w mieszkaniu to dla każdego owada istnieje optymalna temperatura w której jego rozwój następuje najszybciej. Temperatura ta dla większości gatunków owadów jest wyższa od temperatur standardowo panujących w mieszkaniach w związku z czym upraszczając można stwierdzić, że im cieplej mamy w mieszaniu tym szybciej będą rozwijać się w nim owady. Na przykład rozwój karaluchów przy niższych temperaturach wydłuża się aż do roku. Na tempo rozwoju owadów wpływa także dostępność pożywienia. Niektóre owady w warunkach braku pożywienia potrafią zatrzymać swój rozwój na dłuższy czas. Bardzo odporne na brak pożywienia są również pluskwy. Owady często pojawiające się na terenie mieszkań są wysoce odporne na zwalczanie, płodne i odporne na chemikalia. Jest tak dlatego, że gatunki owadów nie posiadające wymienionych cech nie przetrwały działań podejmowanych przez człowieka w celu ich zwalczania.

Co zrobić aby nie mieć owadów w mieszkaniu?

Istnieją liczne sposoby na owady w mieszkaniu. Wiele gatunków owadów preferuje miejsca wilgotne. Owady o takich preferencjach nie będą pojawiały się w naszych mieszkaniach jeśli będziemy mieli w nich sucho. Dotyczy to między innymi owadów takich jak rybiki cukrowe, a także nie będących wprawdzie owadami, ale często z nimi mylonych i powszechnie występujących prosionków szorstkich. Także mole wolniej będą rozwijać się w suchych mieszkaniach ponieważ mniej wilgotne będą przechowywane w nich ubrania.

Zmniejszenie wilgotności to również skuteczny sposób na
zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się w domu pleśni. Z tego powodu
jeśli jest to technicznie możliwe warto zmniejszyć poziom wilgotności panujący
w mieszkaniu nawet jeśli nie mamy w nim problemów z owadami.

Owady występujące w mieszkaniach w większości odżywiają się jak już wspominaliśmy jedzeniem, które sami do tego mieszkania przynieśliśmy. Z tego powodu żywność znajdująca się w mieszkaniu powinna być szczelnie zamknięta aby owady nie mogły uzyskać do niej dostępu. Ochroni to również żywność przed myszami i szczurami. W tym celu żywność powinna być przechowywana wewnątrz szczelnie zamkniętej szafy. Wszelkie resztki żywności pozostałej po obiedzie lub takiej, która przypadkiem wysypała się na ziemię powinny być usuwane. Owady często poszukują żywności w koszach w związku z czym i one powinny być szczelnie zamknięte.

Metody te powinny znacząco zmniejszyć liczebność większości owadów pojawiających się na terenie mieszkań. Nie będą jednak one rzecz jasna skuteczne w przypadku owadów odżywiających się krwią takich jak pluskwy lub tkaninami takich jak na przykład mole.

Straty powodowane przez owady w mieszkaniach.

Owady powodują znaczne straty w mieszkaniach.

Owady pojawiające się na terenie mieszkań mogą przenosić liczne choroby. Karaluchy mogą przenosić zarazki gruźlicy, cholery i tyfusu. Liczne zarazki przenoszone są przez muchy, które często w krótkim czasie żerują na fekaliach, a następnie na naszym pożywieniu.

Owady zjadają też znajdującą się w naszych mieszkaniach żywność, a tą której nie zjadły zanieczyszczają swoimi ciałami, a także odchodami oraz innymi wydzielinami ciała.

Mole odzieżowe uszkadzają ubrania.

Najbardziej uciążliwe owady występujące w domach to
oczywiście pluskwy, które pozostawiają na naszych ciałach bolesne ugryzienia.

Owady w mieszkaniu. Skąd się biorą?

Mieszkanie może być wolne od owadów nawet wtedy, jeśli znajdować się będzie w nim duża ilość odpowiedniego dla nich pożywienia jeżeli owady nie będą mogły się do tego mieszkania dostać. Owady często trafią do mieszkania z innych mieszkań lub z klatek schodowych przez różnego rodzaju dziury i szczeliny. Ochronić się można przed tym zalepiając istniejące szczeliny na przykład za pomocą gipsu.

Owady latające często dostają się do wnętrz mieszkań po
prostu wlatując do nich. Dotyczy to zwłaszcza owadów takich jak muchy, muszki
owocówki, czy komary. Ochronimy się przed tym zakładając siatki na okna.

Owady możemy przynieść do mieszkania także sami na swoich ciałach lub w przynoszonych do mieszkań przedmiotach. Dotyczy to zwłaszcza pluskiew dla których jest to jedna z głównych dróg którą trafiają one do mieszkań. W praktyce jednak przenoszenie owadów tą drogą zdarza się rzadziej niż w przypadku dwóch wcześniej opisanych dróg w związku z czym sprawdzanie swoich przedmiotów i siebie pod kątem tego, czy przypadkiem nie przynieśliśmy owadów za każdym razem, gdy wracamy do domu wydaje się być już nadgorliwością. Warto to jednak zrobić jeśli wracamy z miejsc, co do których mamy podejrzenia, że prawdopodobieństwo przyniesienia z nich owadów w tym zwłaszcza pluskiew jest szczególnie wysokie. Swoje ciało warto również obejrzeć jeśli byliśmy w miejscu w którym mogliśmy mieć kontakt z nie będącymi owadami kleszczami na przykład w lesie.

Jakie owady pojawiają się na terenie mieszkań

Na terenie mieszkań pojawiają się różne gatunki owadów. Owady często pojawiające się w mieszkaniach, a także w innych przekształconych miejscach nazywamy owadami synantropijnymi. Sukces człowieka i zasiedlenie przez niego całego świata sprawiły, że sukces osiągnęły również owady, które przystosowały się do środowiska przekształconego przez człowieka. Przyjrzyjmy się kilku gatunkom owadów, które pojawiają się w mieszkaniach szczególnie często, a tym samym szczególnie często zwalczane są one podczas zabiegów dezynsekcja mieszkania.

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe jak już wspominaliśmy lubią wilgoć w związku z czym pojawiają się jedynie w mieszkaniach wilgotnych. Jeśli więc mamy robaki w domu od wilgoci lub robaki z wilgoci to bardzo możliwym jest, że mamy do czynienia z rybikami cukrowymi.

Rybiki cukrowe to podłużne, srebrzyste owady odżywiające się
różnego rodzaju odpadami, mięsem, papierem i organicznymi klejami. Rybiki
cukrowe prowadzą nocny tryb życia w związku z czym widujemy je głównie nocą,
gdy uciekają przed nami po włączeniu przez nas światła.

Pleśniakowiec lśniący

Pleśniakowiec lśniący występuje głównie na terenie ferm drobiu, gdzie spotykany jest on w ściółce zwłaszcza jeśli jest ona wilgotna. Żeruje w przeznaczonej dla drobiu paszy w tym zwłaszcza w spleśniałym ziarnie. Powszechność występowania pleśniakowca lśniącego na fermach drobiu sprawia jednak, że dość często pojawia się on w mieszkaniach zwłaszcza jeśli znajdują się one w niewielkiej odległości od ferm drobiu lub magazynów w których również jest dość często spotykany. Pleśniakowiec lśniący jest chrząszczem więc jak to chrząszcze ma on pancerz. Jeśli więc zobaczyliśmy, że w naszym mieszkaniu jest robak z pancerzem to bardzo możliwym jest, że ten robak z pancerzem to pleśniakowiec lśniący.

Pluskwy

Pluskwy odżywiają się ludzką krwią w związku z czym prawdopodobieństwo ich pojawienia się w mieszkaniu jest podobne bez względu na to czy jest w nim porządek czy też wszędzie leżą w nim nieuprzątnięte resztki pożywienia oraz inne mogące posłużyć jako pokarm dla innych gatunków owadów odpadki. W przeciwieństwie do innych owadów pluskwy najczęściej przynosimy do mieszkań sami na przykład w swoich bagażach. Pluskwy trafiają do nich najczęściej w hotelach oraz innych miejscach w których nocujemy. Pluskwy mogą przynieść do naszych domów również nasi goście. W ostatnich latach częstotliwość występowania pluskiew rośnie prawdopodobnie na skutek zwiększenia się ludzkiej mobilności, co ułatwia pluskwom przenoszenie się do nowych mieszkań, domów i innych miejsc w których żyją ludzie. Pluskwy są wyjątkowo odporne na głód. Mogą przeżyć bez ofiar przez wiele miesięcy. W związku z tym bardzo trudno jest je zwalczyć bez skorzystania z usług profesjonalnej firmy DDD. Często znaleźć można je w łóżkach jeśli więc mamy robaki w łóżku lub robaki w pościeli to bardzo możliwym jest, że mamy pluskwy.

Mole odzieżowe

Mole odzieżowe jak sama nazwa mówi odżywiają się odzieżą i innymi tkaninami. Konkretnie to odżywiają się nimi larwy moli ponieważ osobniki dorosłe moli odzieżowych nie jedzą ani nie piją. Jeśli chodzi o czas rozwoju moli odzieżowych to uzależniony jest on od warunków zewnętrznych panujących w danym miejscu. Mole odzieżowe rozwijają się zwłaszcza w ubraniach brudnych, które obok pożywienia zapewniają im odpowiedni poziom wilgoci. Mole odzieżowe mogą rozwijać się w różnych rodzajach naturalnych tkanin. W tkaninach sztucznych rozwijają się jedynie jeśli zmieszane są one z tkaninami naturalnymi na przykład wełną. Mole odzieżowe mogą jednak odżywiać się również wieloma produktami innymi niż tkaniny w tym między innymi mąką, sierścią, kazeiną, otrębami, piórami i herbatnikami.

Karaczan wschodni

Karaczan wschodni najczęściej określany jest po prostu jako karaluch. Karaluchy najczęściej pojawiają się w tych pomieszczeniach, w których najłatwiej jest im znaleźć pożywienie. W przypadku mieszkań najczęściej są to kuchnie, a poza mieszkaniami karaluchy często pojawiają się również na terenie magazynów. Karaczany to jedne z największych owadów pojawiających się na terenie mieszkań. Mają aż do 3 centymetrów długości. Karaczany wschodnie są czarnobrązowe lub czerwone.

Jaja składane są przez samice karaluchów wewnątrz kokonów. W jednym kokonie składanych jest przez nie kilkanaście jaj. Karaluchy potrafią trawić keratynę co umożliwia im odżywianie się pokarmem niedostępnym dla szeregu innych występujących na terenie mieszkań owadów takim jak mydło, kleje lub pasta do zębów. Zazwyczaj jednak w diecie karaczana dominuje bardziej standardowe pożywienie. Karaluchy lubią zwłaszcza produkty w których dużo jest skrobi, cukru lub tłuszczu.

Mucha domowa

Najczęściej występującymi spośród pojawiających się w domach owadów są muchy domowe. Muchy domowe rozwijają się dość szybko. Ponadto są wyjątkowo płodne nawet w porównaniu do innych pojawiających się w mieszkaniach owadów. Ilość jaj składanych przez muchy domowe jest dość spora może ich być bowiem nawet 150 za jednym razem. Muchy domowe mogą składać je nawet kilka razy podczas swojego życia. Rozwój wszystkich kolejnych pokoleń much domowych następuje dość szybko. Po upływie kilkunastu godzin od złożenia jaj wylęgają się z nich larwy, których rozwój w sprzyjających warunkach trwa zaledwie kilka dni.

Osobniki dorosłe much domowych żyją od 2 do 4 tygodni. Szybki rozwój much domowych przekłada się na dużą pokoleń w ciągu roku. Może być ich od 10 do 12. Sprawia to, że mimo iż zimę przeżywają jedynie pojedyncze osobniki much to latem ich populacja szybko rozwija się do rozmiarów ograniczonych jedynie ilością dostępnego dla nich pożywienia. Jakie właściwie jest to jednak pożywienie? Muchy odżywiają się różnego rodzaju pokarmami płynnymi do których przyciąga je zmysł węchu. Szybkie rozmnażanie się much domowych sprawia, że szybko również ewoluują, co czyni je owadami wyjątkowo odpornymi na zwalczanie.

Mrówki

Mrówki to kolejna grupa owadów często pojawiających się w mieszkaniach. Gatunków mrówek, które pojawiają się w mieszkaniach jest wiele pisząc jednak o mrówkach w mieszkaniach warto wspomnieć zwłaszcza o jednym gatunku, a mianowicie o mrówkach faraona. Mrówki faraona pod względem kształtu przypominają zwykłe mrówki, ale są od nich znacznie mniejsze. Mają one około 2 milimetry długości. Są żółtawo rude lub rude. Ze względu na małe rozmiary oraz kolor mrówki faraona bywają mylone z gryzkami znanymi również jako psotniki mimo iż jeśli chodzi o kształt ciała znacząco się od nich różnią. Małe rozmiary mrówek faraona sprawiają jednak, że bywają one trudne do rozpoznania przez laików.

Mrówki faraona są owadami ciepłolubnymi w związku z czym w Polsce nie występują poza budynkami. W ich wnętrzach pojawiają się jednak dość często zwłaszcza w blokach zbudowanych z wielkiej płyty. Sprawia to, że właśnie w mieszkaniach spotykamy je najczęściej. Mrówki faraona często żyją w wielkich koloniach w których jest wiele królowych. Nawet wybita w znacznej części kolonia mrówek faraona odrodzi się jeżeli przeżyje w niej choćby jedna królowa. Mrówki faraona szybko się rozmnażają więc odrodzenie się nie zajmie kolonii mrówek faraona wiele czasu. Z tego powodu zwalczanie mrówek faraona powinno odbywać się we wszystkich mieszkaniach znajdujących się w bloku i powinno być przeprowadzane przez profesjonalną firmę DDD.

Muszki owocówki

Kolejne pojawiające się w domach owady to muszki owocówki. Muszki owocówki są niewielkimi owadami o żółtym zabarwieniu. owady te odżywiają się drożdżami, które rozwijają się na fermentujących owocach oraz produktach, które z tych owoców powstały na przykład na marmoladzie, dżemach czy syropach. Muszki owocówki wyjątkowo szybko się rozmnażają w związku z czym ich liczebność szybko staje się bardzo duża jeśli znajdą się one w miejscu w którym mają łatwy dostęp do odpowiedniego dla nich pożywienia.

Komary

Larwy komarów rozwijają się w wodzie w związku z czym do mieszkań trafiają jedynie dorosłe osobniki. Dorosłe komary odżywiają się krwią, ale piją ją jedynie samice, które potrzebują jej do wytworzenia jajeczek. Samce komarów odżywiają się głównie nektarem w związku z czym są one mniejszym problemem od samic. Ponieważ cały rozwój komarów nie może przebiec w mieszkaniu problem jaki sprawiają komary w mieszkaniu rozwiążą siatki w oknach. Komary zwalczane są przez firmy DDD poprzez odkomarzanie. Odkomarzanie jest jednak zabiegiem podczas którego komary zabijane są poza mieszkaniami. Nie jest ono przeprowadzane wewnątrz mieszkań. Odkomarzanie skutecznie eliminuje występowanie komarów na danym terenie na którym zostało ono przeprowadzone. Larwy komarów rozwijają się w spokojnej wodzie. Nie wszędzie panują odpowiednie dla nich warunki w związku z czym liczebność komarów cechuje się dużym stopniem zróżnicowania w zależności od konkretnego miejsca.

Poleć innym ten artykuł: