zwalczanie mącznika młynarka

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)

jest jednym ze szkodników, które potrafią odnaleźć się w każdych warunkach klimatycznych. Dlatego też można spotkać go w każdym kraju na każdym kontynencie. W Polsce również występuje bardzo często. Przypisano mu miano szkodnika pospolitego.

Mącznik młynarek jest ciemnobrązowy, niekiedy czarny, lecz jego głowa jest wyraźnie jaśniejsza. Całkowita długość jego ciała wynosi od 12 do 16mm. Przedplecze tego owada jest pokryte licznymi fałdkami z zaokrąglonymi bokami. Ponadto, posiadają nieduże czułki. Nogi wygięte są w kształt łuku tylko u samców. Warto również dodać, iż szkodniki te mają doskonale rozwinięte skrzydła. Przy ich pomocy, najczęściej wieczorem, wlatują do mieszkań i domów w których zapalone jest światło.

Owady tego gatunku nie są dostosowane do życia na otwartej przestrzeni, stąd też nie spotyka się ich na łąkach czy w lasach. Szczególnie atrakcyjnym miejscem dla mącznika są budynki gospodarcze, piwnice, spiżarnie, sklepy, piekarnie a także mieszkania. Dzieje się tak, ponieważ odżywiają się one zbożem, otrębami jak również wyrobami gotowymi z tychże produktów. Bardzo rzadko atakują pożywienie pochodzenia zwierzęcego.

Samica, po okresie nie dłuższym niż dwa tygodnie od kopulacji, składa jaja. Wyległe larwy mierzą od 2 do 3mm. W ciągu stadium larwalnego, są one w stanie linieć nawet do 15 razy. Okres ten trwa od 1 do 1,5 roku. Tuż przed przepoczwarczeniem osobniki układają się w charakterystyczne kształt litery J. Długość tego procesu opisuje się od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Uwarunkowane jest to przede wszystkim temperaturą. Dla przykładu: przy temperaturze 30°C jest to czas nie dłuższy niż 5 dni, natomiast przy 15°C jest to aż 30 dni.

Mącznika młynarka nazwać można niebezpiecznym szkodnikiem magazynowym. Żerując, atakują zarówno pokarm jak i opakowania, w których się znajduje. Odchodami zanieczyszczają pożywienie, które całkowicie nie nadaje się do późniejszego spożycia. Chcąc uchronić się przed tymi owadami, należy często sprawdzać, czy nie pojawiły się w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

TAGI: Mącznik młynarek, owady w zbożu, robaki w mące, insekty w silosach,

Poleć innym ten artykuł: