Insektpol

Kapturnik zbożowiec

Kapturnik zbożowiec (Rhizopertha dominica)

 

Występowanie: Europa, kraje strefy zwrotnikowej; w Polsce występują w pomieszczeniach zamkniętych

Wygląd: Owady te osiągają długość od 2,5 do 3 mm. Są brązowoczarne. Głowa jest gładka, pomijając poprzeczna bruzdę. Posiadają także czułki. Larwy o kolorze białym, z trzema parami nóg oraz wyraźną głową, których długość utrzymuje się na poziomie 4- 5 mm. Ich kształt jest łukowato zgięty. Nie posiadają zębów.

Zasiedlenie: Najczęściej można je spotkać w wysuszonym drewnie, gdyż tam się osiedlają, a nade wszystko w ziarnach zboża takich jak pszenica czy żyto. Najczęstszymi gośćmi są w ogrzewanych całoroczne magazynach lub też budynkach mieszkalnych.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Z racji tego, iż występują one tylko w ogrzewanych pomieszczeniach zamkniętych, roją się cały rok. Samica składająca jaja szuka takiego miejsca, gdzie występują ziarna zbóż. Optymalna wilgotność do rozwoju larw to 75%, natomiast temperatura to 26°C. Wylęgniecie z jaj odbywa się po około 1- 2 tygodni.

Informacje dodatkowe: Wydrążone tunele mają okrągły przekrój o średnicy około 2 mm. Wypełnione są mączką drzewną. Szkodniki te doprowadzają do całkowitego wewnętrznego uszkodzenia drewna. W okresie wydostawania się owadów na zewnątrz, są w stanie przegryźć nawet całą zewnętrzna warstwę drewna, doprowadzając tym samym do całkowitego wyniszczenia. Kapturniki atakują również przedmioty bambusowe.

Szkody i ich zapobieganie: Szkodniki są ogromnym zagrożeniem zarówno dla działów zbożowych jak również drzewnych. Aby nie doprowadzić do zasiedlenia owadów, należy przestrzegać zasad dotyczących przechowywania owych produktów. Jeśli jednak zaatakowały już pomieszczenia gospodarcze bądź mieszkalne, należy jak najszybciej zgłosić się do firmy, która zajmuje się dezynsekcją. Tylko przeprowadzenie takiego zabiegu może przynieść porządny skutek.

 

TAGI: Zwalczanie owadów, Kapturnik zbożowiec, zwalczanie Kapturnika, Insektpol, szkodniki owady,

 

Poleć innym ten artykuł: