ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie mieszkań

Czym jest ozon?

Ozon (nazywany też aktywnym tlenem) to gaz niepalny o kolorze błękitnym, który można określić jako najsilniejszy specyfik służący dezynfekcji, ponieważ ma działanie bakteriobójcze. Trzeba również zaznaczyć, że nie jest on trwały oraz rozpuszcza się w wodzie. Gaz ten ma wiele zastosowań. Najbardziej znane to ochrona naszej planety przed niebezpiecznymi promieniami UV wytwarzanymi przez słońce. Służy również do oczyszczania wody (jednak nie zdarza się to zbyt często ze względu na jego toksyczne niekiedy działanie). Mniej znanym zastosowanie ozonu jest stomatologia. Najczęściej jednak spotykany jest w oczyszczaniu pomieszczeń przed drobnoustrojami, grzybami czy bakteriami, ale także usuwa nieprzyjemne zapachy zarówno w wielkich magazynach przemysłowych jak i w mniejszych pomieszczeniach. Jego zaletą jest to, że jest samowystarczalny, a co za tym idzie, nie potrzebuje innych środków chemicznych do dezynfekcji. Zabija bakterie już przy stężeniu 13 µg/dm3

Skąd się bierze ozon?

Ozon jest naturalnym składnikiem atmosfery. Powstaje w trakcie bądź po burzy. Jednak przy ozonowaniu gaz produkowany jest w specjalnych generatorach ozonu, które wchodząc w reakcję z drobnoustrojami, bakteriami czy pleśnią, doprowadzają do całkowitego ich zabicia. Jest bardzo bezpieczny dla otoczenia.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to -najprościej mówiąc- użycie gazu (ozonu) do dezynfekcji pomieszczeń zarówno małych jak i dużych. Ma także działanie filtrujące, co pozwala na oczyszczenie powietrza, przez co oddycha się czystszym powietrzem.

Czy ozon jest bezpieczny czy trujący?

A więc ozon jest bezpieczny, ale też trujący. Dla ludzkiego zmysłu wyczuwalny jest on w stężeniu od 0,02 ppm i wtedy jest jak najbardziej bezpieczny zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia domowego. Jednak kiedy stężenie przekracza 0,08 ppm, gaz staje się niebezpieczny (gdy jest wdychany przez co najmniej osiem godzin). W związku z tym lepiej jest nie używać ozonu na własną rękę, a zgłosić się do wyspecjalizowanych firm zajmujących się ozonowaniem pomieszczeń.

Kiedy i dlaczego ozon używany jest w procesach technologicznych?

  • przyspieszenie reakcji chemicznej jaką jest utlenianie;
  • oczyszczanie wody z nieprzyjemnego zapachu i smaku;
  • czystość biologiczna- usunięcie mikroorganizmów (bakterii, wirusów)
  • dezynfekcja pomieszczeń
  • oczyszczanie wody w basenach
  • niwelowanie bądź usuwanie zapachów
  • hodowla stawów z rybami

Podsumowując, ozon jest bezpieczny, jednak jeśli jego stężenie przekracza dopuszczalną normę, może okazać się trujący. Jest jednym z najczęściej używanych naturalnych preparatów do dezynfekcji pomieszczeń i rzeczy. W porównaniu do chloru jest znacznie zdrowszym gazem w przeprowadzaniu rożnych zabiegów. Działa również szybciej oraz dokładniej, co daje lepsze efekty na przyszłość.

TAGI: Ozonowanie mieszkań Warszawa, Ozonowanie pomieszczeń Gdańsk, Firma ozonująca Toruń, Gdynia Ozonowanie na alergeny, Ozonowanie przedszkoli,

Poleć innym ten artykuł: