Karaluch

Karczan amerykański (Periplaneta americana)

Występowanie: Kraje tropikalne; w Polsce mało znany, występuje w pojedynczych miejscowościach.

Wygląd: Karczan koloru czerwonobrązowego, który osiąga wielkość od 28 do 28 mm. Odnóża koloru żółtego. Posiada skrzydła. Czułki są dłuższa od całkowitej długości ciała.

Zasiedlenie: Szkodniki te można spotkać w miejscach, gdzie występuje duża populacja ludzi np. hotele, szpitale, statki transportowe, rzadko mieszkania oraz inne budynki, lecz najczęściej spotykany jest w dolnych partiach budynków. Można zobaczyć go w miejscach, gdzie są resztki jedzenia.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Samica składa około 16 jaj (jednak zdarza się także, że może ich złożyć jednorazowo nawet 26) we wcześniej przygotowanych kokonach (ich liczba może wynieść 510 sztuk) po upływie około tygodnia. Zostaje on przyczepiony do podłoża, po czym nakrywany jest przygotowanymi przez matkę resztkami jedzenia. Jaja rozwijają się niecałe trzy miesiące w optymalnej temperaturze 22°C. Larwy rozwijają się w temperaturze nie niższej niż 22°C lecz nie wyższej niż 25°C. Cykl rozwoju larw szacuje się na okres półtora roku.

Informacje dodatkowe: Jaja, mając wyższą temperaturę wyższą niż optymalną, rozwijają się krócej, przykładem może być temperatura 30°C, kiedy to rozwój jaj trwa znacznie krócej, bo zaledwie nieco ponad pół roku.

Szkody i ich zapobieganie: Karczan amerykański nie jest szkodliwym szkodnikiem, lecz bardzo trudno jest się go pozbyć. Atakuje wszystkie pomieszczenia, gdzie znajdują się resztki jedzenia. Aby nie doprowadzić do zagnieżdżenia się owada, należy dbać o higienę pomieszczeń, w których znajduje się jedzenie. Na pozbycie się szkodnika często można spotkać się z kwasem borowym czy wapnem niegaszonym. Najlepiej jednak owady oddać w ręce firm, które często zajmują się usuwaniem ich z budynków oraz innych pomieszczeń.

TAGI: Dezynsekcja warszawa, firma Bydgoszcz, Zwalczanie karaluchów Olsztyn, Insektpol, Odkaraluszanie Gdańsk, Prusaki Gdynia, Robaki Grudziądz, Zwalczanie karachów Toruń,

Poleć innym ten artykuł: