zwalczanie kleszczy
zwalczanie kleszczy

Tępienie kleszczy

Jeszcze niedawno kwestią kleszczy przejmowaliśmy się podczas wyjazdów na tereny zielone. Dziś te niebezpieczne pajęczaki bytują wszędzie – w parkach, ogrodach, sadach, na działkach.

Im więcej roślinności wokół, tym większe prawdopodobieństwo „złapania” kleszcza. I choć taki wypadek nie zawsze musi skończyć się chorobą, niestety ryzyko istnieje, bo kleszcze są w stanie przenosić wirusy, bakterie i pierwotniaki. Czy są skuteczne sposoby na ochronę przed tym maleńkimi, ale niebezpiecznymi stworzeniami?

Metody zwalczania kleszczy

Tępienie kleszczy chemikaliami na własną rękę jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się zatruciem. Stosowanie oprysków w dużych ilościach może też spowodować wyginięcie pożytecznych owadów, a tego przecież nie chce żaden ogrodnik.

Tutaj potrzebna jest więc wiedza i sięgnięcie po sprawdzony i bezpieczny środek. Ktoś, kto nie ma doświadczenia może, a nawet powinien skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w zwalczaniu zagrożeń biologicznych, której pracownicy zrobią to szybko i profesjonalnie, może też sięgnąć po środek naturalny, pozbawiony chemii.

Odstraszanie kleszczy

Znalezienie kleszcza na ciele zawsze wiąże się ze stresem, że pajęczak przeniósł na nas groźną chorobę. Dlatego należy zrobić wszystko, żeby je odstraszyć oraz uniknąć sytuacji sprzyjających atakowi kleszczy. Najwięcej ich bytuje w lasach, tam gdzie panuje wilgoć i gęsto rosną krzewy. Lepiej więc tych miejsc unikać albo solidnie się zabezpieczy. Wędrówki po lesie w krótkim obuwiu, szortach, bez nakrycia głowy to proszenie się o atak kleszcza. Aby szkodnik nie zadomowił się w ogrodzie, trzeba utrudnić mu warunki bytowania i nie sadzić gęsto roślinności, nawet, jeśli wygląda pięknie.

Ponadto można sięgnąć po dostępne na rynku odstraszacze kleszczy, które nie dają stuprocentowej pewności, że pasożyt nie zaatakuje, ale na pewno zmniejszają prawdopodobieństwo. Środki tego typu można nabyć w formie sprayu, którym należy spryskać ciało, jednak uwaga – działanie specyfiku jest tymczasowe, dlatego procedurę trzeba powtarzać co kilka godzin. W sytuacji braku specjalistycznego preparatu należy nasmarować ciało np. bardzo tłustym, gęstym kremem.

Zwalczanie kleszczy

zwalczanie kleszczy w ogrodzie
Poleć innym ten artykuł: