Zwalczanie gniazd os i szerszeni

Zwalczanie gniazda Os i Szerszeni

Osa pospolita to gatunek owada o żółto-czarnej barwie, z charakterystycznym wcięciem między głową, a odwłokiem, na końcu którego znajduje się żądło z jadem.
W Polsce występuje na przełomie kwietnia i października.
Gniazda os przypominają konstrukcją papier, powstały z połączenia ich śliny oraz celulozy. Budują je zazwyczaj na drzewach, krzewach, budynkach, a także w ziemi. Taka konstrukcja jest niezbędna do tego, by królowa mogła złożyć w nim jaja, z których wylęgną się robotnice.
Użądlenie osy nie jest niebezpieczne ale bolesne, oczywiście z wyjątkiem osób uczulonych na ich jad. U tego typu osób użądlenie może nieść za sobą różnego rodzaju objawy m.in. duży obrzęk, bąble naskórne, a nawet duszności czy utrata przytomności lub tzw. wstrząs anafilaktyczny.

Szerszeń zwany europejskim/groźnym . Owad o ubarwieniu zależnym od rozwoju, płci, a także miejsca występowania. W Polsce ich barwa to żółty odwłok w czarne paski i tułów czarny w plamy o rudym odcieniu. Żywią się owocami, sokami niektórych drzew oraz mniejszymi owadami. Gniazda budują samice, o strukturze podobnej do gniazda os.
Szerszeń europejski podobnie jak osa czy pszczoła posiada jad, natomiast ten jest nieco bardziej toksyczny ale jego działanie ( mimo, że szerszeń posiada większe żądło od osy czy pszczoły ) jest podobne. Ukąszenie powoduje zazwyczaj silne pieczenie rany i tu także z wyjątkiem osób uczulonych, u których objawy użądlenia są silniejsze.

 

TAGI: Zwalczanie gniazda Os i Szerszeni, Usuwanie gniazd warszawa, Osy Olsztyn, Szerszenie Toruń,  odławianie pszczół Gdańsk, Szerszenie Gdynia, Gniazdo os Mława, bąki Działdowo, Owady kąsające Bydgoszcz, Zwalanie gniazd Pruszcz Gdański, Osy Elbląg, tępienie szerszeni Insektpol,

Poleć innym ten artykuł: