Zabezpieczenie gzymsów przed ptakami - kolce na ptaki
Zabezpieczenie gzymsów przed ptakami – kolce na ptaki

Ptaki są zwierzętami powodującymi spore szkody w budynkach, dlatego zabezpieczenie obiektów przed ptakami jest bardzo ważne. Szczególnie dużym problemem są gołębie, które zanieczyszczają budynki swoimi odchodami. Znaczącym problemem bywają również ptaki na terenie różnego rodzaju zakładów produkcyjnych i magazynów w tym zwłaszcza tych produkujących i przechowujących żywność. Ptaki przenoszą również liczne pasożyty. Jednym z tych pasożytów jest obrzeżek gołębi znany również jako obrzeżek gołębi lub kleszcz ptasi. Przenoszony jest on jak sama jego nazwa mówi głównie przez gołębie. Obrzeżek gołębi może być również przenoszony przez inne gatunki ptaków takie jak na przykład gawrony, jaskółki, kury i kaczki.

Zabezpieczenia przeciw ptakom

Zabezpieczenia przeciw ptakom zapobiegają przesiadywaniu ptaków w konkretnych miejscach lub mają odstraszać je od przylatywania na dany teren. Pierwszy rodzaj zabezpieczeń to zabezpieczenia mechaniczne. Zabezpieczenia te zapobiegają przesiadywaniu ptaków w miejscach w których zostały one zamontowane. Najpopularniejszym z zabezpieczeń mechanicznych są kolce przeciw ptakom.


Szukasz firmy zajmującej się zabezpieczeniem obiektów przed ptakami? Zaufaj naszemu doświadczeniu w branży i skorzystaj z naszych usług.

FIRMA INSEKTPOL
Masz pytania? Zadzwoń! Tel.: +48 505 177 654, email: biuro@insektpol.pl


Kolce na ptaki

Kolce na ptaki wykonane są z odpornej na działanie znajdujących się w odchodach ptaków kwasów stali lub  poliwęglanu. Kolce uniemożliwiają ptakom siadanie oraz zakładanie gniazd w miejscach w których zostały one zamontowane. Kolce przeciw ptakom nie ranią ptaków ponieważ są one tępo zakończone. Dla skutecznego działania kolców przeciw ptakom duże znaczenie ma ich właściwe zamontowanie.

Kolce na ptaki, kolce na gołębie
Kolce na ptaki, gołębie

W przypadku źle zamontowanych kolców na ptaki zdarza się, że ptaki siadają tuż obok nich. Niestety tego typu sytuacje zdarzają się dość często. Z tego powodu podczas montażu kolców przeciw ptakom warto skorzystać z usług firmy oferującej profesjonalny montaż kolców przeciw ptakom.

Spirale przeciw ptakom

Kolejny sposób na ptaki to spirale przeciw ptakom. Spirala przeciw ptakom to przymocowany do podstawek drut, który jak sama jego nazwa mówi układa się w kształt spirali. Spirale sposobem działania przypominają kolce na ptaki.

spirale przeciw ptakom, spiralne na ptaki
spirale przeciw ptakom, spiralne na ptaki

Siatki na ptaki

Siatki na ptaki skutecznie zabezpieczają przed ptakami wszelkie półotwarte przestrzenie takie jak między innymi wnęki, daszki lub podcienia. Siatki mają różne rozmiary pozwalające na dostosowanie siatki do konkretnych miejsc w których konieczne będzie ich zamontowanie, a także różne wielkości oczek pozwalające na dobranie siatki do ptaków będących największym problemem w danym miejscu.

Siatki na ptaki, siatki na gołębie
Siatki na ptaki, siatki na gołębie

Listwy zabezpieczające przed ptakami

Wąskie powierzchnie zabezpieczyć można przed ptakami za pomocą listew zabezpieczających. Listwy zabezpieczające wyposażone są w krótkie stożkowate kolce, które są bardzo gęsto na nich rozmieszczone. Listwy to popularna metoda stosowana jeśli konieczna jest ochrona płotu przed ptakami, ochrona murku przed ptakami, ochrona parapetu przed ptakami lub zabezpieczenie balkonu przed ptakami. Listwy mogą być klejone obok siebie a także przycinane dzięki czemu możliwe jest dostosowanie ich do konkretnych powierzchni.

Ruchome pręty przeciw ptakom

Ruchome pręty chronią zwłaszcza barierki balkonowe i parapety. Mają one postać dwóch równoległych, wykonanych z metalu prętów. Jeśli na jednym z nich usiądzie ptak uginają się one lub obracają co sprawia, że w ptaki nie mogą siadać ani lądować w miejscu w którym są one zamontowane.

Wizualne zabezpieczenia przed ptakami

Wszystkie opisane wcześniej zabezpieczenia są zabezpieczeniami mechanicznymi. Drugim typem zabezpieczeń przeciw ptakom są zabezpieczenia wizualne. Zabezpieczenia wizualne to różnego rodzaju naklejki i figurki ptaków drapieżnych. Mające odstraszać ptaki naklejki znamy zwłaszcza z ekranów akustycznych, które ustawiane są wzdłuż dróg. Naklejki te bywają naklejane na wszystkich rodzajach lustrzanych lub szklanych powierzchni. Mają one przypominać sylwetki lecących ptaków drapieżnych i zapobiegać zderzaniu się ptaków z tymi właśnie ekranami. Optycznie działają także zabezpieczenia w postaci emitującego promieniowanie nadfioletowe żelu. Żel ten zawiera również substancje o nielubianym przez ptaki smaku i zapachu dzięki czemu działa on na wiele ptasich zmysłów jednocześnie.

Dźwiękowe odstraszacze ptaków

Dźwiękowe odstraszacze ptaków znane również jako elektroniczne odstraszacze ptaków emitują odstraszające ptaki dźwięki. Najczęściej są to ultradźwięki lub odgłosy ptaków drapieżnych. Emitujące odpowiednie dźwięki odstraszacze mogą odstraszać wiele gatunków zwierząt. Obok ptaków mogą to być również kuny, krety lub gryzonie.

Odstraszacze wizualne i dźwiękowe nie są niestety zbyt skuteczne. Ptaki dość szybko zauważają, że zagrożenia, które symulowane są przez wymienione odstraszacze nie są zagrożeniami rzeczywistymi i zaczynają zachowywać się tak, jak zachowywały się zanim odstraszacze te zostały zamontowane.

Odławianie ptaków

Z licznych przedstawionych przed chwilą sposobów na ptaki najskuteczniejsze są odławianie ptaków i kolce na ptaki.

Dla każdego miejsca inna metoda będzie odpowiednia aby rozwiązać problem z ptakami. Z tego powodu jeśli mamy problem z ptakami na przykład problem z ptakami na balkonie to najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie skorzystanie z usług firmy oferującej montaż zabezpieczeń przeciw ptakom lub odławianie ptaków. Firma zajmująca się zabezpieczeniem przed gołębiami to najprostsze rozwiązanie problemu z ptakami.

odławianie gołębi, zwalczanie ptaków
odławianie gołębi

Dlaczego zabezpieczenie przed ptakami jest ważne – choroby przenoszone przez ptaki

Obrzeżek gołębi może pojawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się ptaki, ale ryzyko pojawienia się obrzeżka gołębiego szczególnie wysokie jest w miejscach w których znajdują się ptasie gniazda. Obrzeżek gołębi jest gatunkiem kleszcza w związku z czym podobnie jak jest to w przypadku innych gatunków kleszczy odżywia się on krwią. Najczęściej jest to krew ptaków, ale mogą one atakować również ludzi. Ludzie atakowani są przez obrzeżki gołębie zwłaszcza wtedy, gdy pasożyty te nie potrafią znaleźć sobie odpowiednich ofiar wśród ptaków. Obrzeżki mające stały dostęp do ofiar z czasem zwiększają swoją liczebność w związku z czym prędzej czy później ilość ptasich ofiar dostępnych dla obrzeżków staje się zbyt mała nawet jeśli liczebność ptaków w danym miejscu jest wysoka. Może stać się to szybciej jeśli z jakiegoś powodu liczebność ptaków na danym terenie spadnie.

Z tego powodu jeśli mamy w pobliżu ptaki w tym zwłaszcza gołębie to istnieje sporo ryzyko, że mogą nas zaatakować kleszcze ptasie. Obrzeżki gołębie atakują ludzi najczęściej nocą, ale zazwyczaj dopiero po obudzeniu się zauważamy, że zostaliśmy zaatakowani przez obrzeżki gołębie. Ukąszenia obrzeżków mają postać małej krwotocznej plamki. Plamka ta z czasem przekształca się w pęcherzyk dookoła którego zauważyć można obrzęk i zaczerwienienie. Czas przez który zmiany te pozostają na skórze jest bardzo zróżnicowany. Mogą one pozostawać na niej przez okres od kilku dni do nawet kilku lat. Ukłucia obrzeżków są wyjątkowo bolesne. Powodują także objawy takie jak podrażnienia, obrzęk skóry i świąd. Również w przypadku tych objawów czas przez który się pojawiają jest zróżnicowany i w niektórych przypadkach może trwać nawet do kilku lat. Ataki obrzeżków to również liczne objawy ogólnoustrojowe takie jak miedzy innymi niepokój, nudności, wymioty, biegunki, szum w uszach, zaburzenia widzenia, uogólniona pokrzywka, złe samopoczucie, utrata apetytu, bóle brzucha, gorączka, zawroty głowy i duszności. Obrzeżki żerują w nocy.

Objawy ich ugryzień pojawiają się po upływie pewnego czasu. Po żerowaniu obrzeżki głębie chowają się w różnego rodzaju szczelinach. Z tego powodu obrzeżki gołębie rzadko są znajdowane przez ludzi, a objawy ich żerowania rzadko wiązane są z samymi obrzeżkami. Obrzeżki gołębie przenoszą liczne groźne choroby takie jak na przykład gorączka Q, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu i salmonelloza ptasia. Ze szczególnie dużym zagrożenie wiąże się zaatakowanie przez obrzeżki gołębie twarzy mogące spowodować uniemożliwiający oddychanie paraliż kleszczowy. Ataki obrzeżków mogą też spowodować reakcje alergiczne w tym również wstrząs anafilaktyczny mogący prowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone na ataki obrzeżków gołębich są osoby chorujący na atopowe zapalenie skóry. Za dnia kleszcze gołębie ukrywają się w różnego rodzaju szparach i szczelinach znajdujących się w domu. Obrzeżków gołębich można dość łatwo pozbyć się poprzez skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD. Niestety samo rozpoznanie ataku obrzeżków gołębich jest dość trudne. Obecność ptaków związana jest również z wieloma innymi problemami. Z tego powodu opracowano liczne metody mające na celu zabezpieczenie określonych miejsc i konkretnych powierzchni przed ptakami, które opiszemy w dalszej części tego artykułu.

Pasożyty to oczywiście problem najpoważniejszy, ale wśród osób prywatnych najczęstszym problemem są gołębie pojawiające się na balkonach. Na szczęście istnieją skuteczne metody zabezpieczenia balkonu przed gołębiami. Jak zabezpieczyć balkon przed gołębiami? Przyjrzyjmy się najpopularniejszymi metodami przed ptakami, które mogą zostać zastosowane za równo na balkonach jak i w innych miejscach.

Poleć innym ten artykuł: