muszka owocówka

zwalczanie zwyliżny

Wywilżna (Drosophila melanogaster)

Budowa i opis owada

Jesienią w mieszkaniach wokół owoców, często tych gnijących, gromadzą się muszki z rodziny wywilżniowatych. Zwabiają je również dżemy, konfitury, wino i ocet. Wywilżnia octówka ma ok. 4 mm długości, a wywilżna jest od niej znacznie mniejsza. Są one częstymi gośćmi naszych mieszkań. Fermentujące owoce wydzielają bardzo specyficzny zapach, który zwabia owady. W naszych domach bardzo często możemy je dostrzec również w pobliżu koszy na śmieci, gdyż w nim znajdują się pozostałości po obieranych owocach i warzywach.

Rozwój owada

Rozwój wywilżny przebiega bardzo szybko. Samice składają jaja na fermentujące produkty. Jaja złożone przez samice rozwijają się przez 3 dni. Maksymalna liczba jaj, którą jest w stanie złożyć samica to 400. Rozmnażają się bardzo szybko, gdyż samica może złożyć w ciągu dnia nawet do 50 jaj. W temperaturze pokojowej ich rozwój trwa około 7 dni. Im wyższa temperatura, tym rozwój trwa krócej.

Szkodliwość

Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki są szkodliwe. Produkty tracą swoje wartości, gdyż są zanieczyszczane. Ponadto wywilżna może przenosić różnego rodzaju drobnoustroje np. bakterie i grzyby. Muszki bardzo często rozwijają się na odchodach, a następnie przenoszą z nich chorobotwórcze drobnoustroje.

Zwalczanie

Bardzo trudno jest pozbyć się tych muszek, gdyż rozprzestrzeniają się one w szybkim tempie. Nasze kuchnie to idealne miejsce ich rozwoju, gdyż mogą tam zdobyć wystarczającą ilość pokarmu.

W walce z wywilżną ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Istotne jest, abyśmy nieustannie dbali o czystość naszych kuchni, a przede wszystkim koszy na śmieci, blatów kuchennych. Nie należy zostawiać owoców bez żadnego przykrycia. Częste opróżnianie kosza na śmieci również będzie odpowiednim rozwiązaniem, by ograniczyć występowanie muszek.

Jeśli domowe sposoby zawiodą i nadal będziemy borykać się z problemem muszek, należy wezwać doświadczoną ekipę, która przeprowadzi dezynsekcje. Dzięki temu problem rozwoju muszek w kuchni z pewnością zostanie zlikwidowany.

TAGI: muszki owocówki, Warszawa tępienie,  Zwalczanie małych muszek, Gdańsk małe muszki, Olsztyn, Wywiliżna, Toruń dezynsekcja, Insektpol, Tomasz Zawacki, 

Poleć innym ten artykuł: