Zwalczanie gniazd os i szerszeni

Usuwanie gniazda os

 

Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) jest to silna reakcja na jakiś czynnik zewnętrzny, który może być bardzo niebezpieczny dla osób uczulonych na jakieś związki. Brak reakcji podczas takiego ataku może doprowadzić osobę nawet do uszczerbku na zdrowiu, a nawet utratę życia. Najczęściej spotykanym środkiem działającym w taki sposób jest jad osy, szerszenia lub pszczoły.

Podstawowe objawy wstrząsu

Jest to jedna z niewielu rodzajów ataków, które nie posiadają charakterystycznych objawów. Jest to reakcja nagła i krótkotrwała. Tego typu wstrząs może pojawić się po zjedzeniu produktu, na który jesteśmy uczuleni (orzechy, kakao) lub po ukąszeniu osy, pszczoły czy szerszenia. Zdarza się również, że tego typu napad zdarza się z zimna lub po zażyciu odpowiednich leków.

Wymioty, bóle brzucha, biegunka, duszności, chrypka, bladość skóry, zawroty głowy, wysypka – to najczęściej występujące objawy kilka sekund przed zdarzeniem. W najgorszym przypadku osoba podczas takiego ataku może stracić przytomność, a nawet umrzeć. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy. Wstrząs anafilaktyczny może przydarzyć się każdemu z nas, może wystąpić u bliskiej nam osoby. Nawet, jeśli nie jesteśmy na nic uczuleni.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Osoba, która jest uczulona np. na jad osy powinna posiadać przy sobie zawsze odpowiednią dawkę adrenaliny. Bliskie osoby, które przebywają z nią muszą zapoznać się z użytkowaniem takiego przyrządu i wiedzieć o uczuleniu.

Kiedy zorientujemy się, że osoba przebywająca w naszym towarzystwie ma wstrząs anafilaktyczny, należy, jeśli to możliwe, usunąć czynnik, który go wywołał (np. pozbyć się żądła osy czy pszczoły; pamiętajmy jednak, by wykonywać tę czynność bardzo delikatnie, nie ściskać żądła, ponieważ w przeciwnym wypadku jeszcze więcej jadu może dostać się do organizmu). Następnie należy podać osobie adrenalinę i wezwać służby medyczne. Nie można jednak czekać z założonymi rękami na przyjazd pogotowia. Jeżeli osoba z anafilaksją ma przy sobie leki przeciwhistaminowe, to powinna je połknąć (oczywiście nie podajemy ich osobie nieprzytomnej). Dobrze, by pacjent znalazł się w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami. Oczywiście cały czas powinniśmy bacznie obserwować poszkodowanego.

W przypadku, gdy wstrząs nastąpił na skutek użądlenia przez owada, powinniśmy zdezynfekować ranę, która powstała po ataku pszczoły czy osy. Obolałe miejsce można posmarować żelem łagodzącym. Dobrym pomysłem jest też podanie osobie poszkodowanej wapnia do wypicia (2 tabletki rozpuszczamy w ½ szklanki wody). Ponadto choremu może przynieść ulgę ssanie kostki lodu (oczywiście tylko w przypadku, gdy jest on przytomny).

Jeżeli chory jest nieprzytomny, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Bardzo ważne informacje

Wstrząs anafilaktyczny jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości XXI wieku, nawet osobą, które nie są wstanie określić czy są uczulone na jakieś potrawy czy inne substancje. Dlatego musimy zachować ostrożność i sprawdzać skład produktów, jeśli jesteśmy uczuleni na jakiś składnik. Dodatkowo nie powinniśmy ubierać się w jaskrawe kolory – to przyciąga do nas owady w szczególności osy, szerszenie i pszczoły.

tagi : dezynsekcja, osy, pszczoły, szerszenie, wstrząs anafilaktyczny, INSEKTPOL, Tomasz Zawacki, usuwanie gniazda os,

Poleć innym ten artykuł: