zwalczanie wszawicy

Wesz ludzka (Pediculus humanus humanus)

zwalczanie wszawicy

Budowa wszy

Ciało wszy jest nieco spłaszczone z dwóch stron, a jego barwa zależy od tego, ile pobierze krwi od swojego żywiciela. Wesz żywi się krwią organizmu, na którym żeruje. Wyróżnia je aparat gębowy kłująco-ssący, którym kłują swoją ofiarę. Warto pamiętać, że wszy nie posiadają skrzydeł, nie mają więc zdolności przemieszczania się za pomocą lotu. Są pasożytami, więc nie potrzebują zdolności latania. Dzięki czułkom wszy są w stanie wychwycić zapach skóry człowieka.

Rozwój i tryb życia

Wesz ludzka musi pobierać pokarm około 2-3 razy na dobę. Gdy wysysa krew z człowieka powoduje u niego świąd i swędzenie, gdyż wydziela specyficzną substancję. W zależności od temperatury oraz wilgotności powietrza proces trawienia u wszy może trwać krócej. Im niższa temperatura, tym proces trawienia trwa dłużej. Wesz ginie zdecydowanie szybciej w suchym powietrzu, aniżeli w wilgotnym. Jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej poziomu 5 stopni Celsjusza, wówczas wesz nie jest w stanie się poruszać.

Szkodliwość i zwalczanie wszy

Wesz odzieżowa powoduje wszawicę odzieżową. Wszy bez problemu przyczepiają się do odzieży, w szczególności w załamaniach tkanin. Żywią się krwią człowieka. Głównie upodobały sobie odzież brudną, niezadbaną, a więc wszawica odzieżowa jest częstą przypadłością osób bezdomnych, które nie dbają o swoją higienę osobistą.
Wszawicy odzieżowej towarzyszy przede wszystkim intensywny, nieprzyjemny świąd. Ponadto powstają plamy na skórze, a nawet bardzo często stany zapalne.
Gdy człowiek jest opanowany przez wszy, nie jest w stanie spać, gdyż wszy bardzo często utrudniają tryb życia człowieka i osłabiają cały organizm. Wesz odzieżowa zdecydowanie woli gnieździć się na na tkaninach naturalnych takich jak bawełna i wełna. Zdecydowanie rzadziej wolą przebywać na tkaninach wykonanych z syntetycznych materiałów.

Wesz ludzka,

 

Tagi: Wszy ludzkie, Zwalczanie wszy Olsztyn, Zwalczanie wesz Toruń, Wszawica zwalczanie Warszawa, Tępienie wesz Gdańsk, Gdynia zwalczanie wesz, Wszy Elbląg, Zwalczanie wszy ludzkiej Grudziądz, metody zwalczania wesz, jak wytępić wszawice, Wesz odzieżowa zwalczanie Bydgoszcz, Gazowanie wesz Sopot, Jak się pozbyć wszy?, Dezynsekcja Działdowo, jak wygląda wesz. Insektpol firma zwalczająca owady, 

Poleć innym ten artykuł: