Insektpol

Wesz łonowa (Pthirus pubis)

 

Insektpol
Zwalczanie wszy wesz insektpol

Rozprzestrzenianie

Wszy łonowe to bezwzględne kosmopolityczne pasożyty. Bez problemu rozprzestrzeniają się bezpośrednio przez kontakt ludzi przede wszystkim w czasie stosunków płciowych.

Budowa

Wesz łonowa wyraźnie różni się od wszy ludzkiej. Przede wszystkim jest znacznie krótsza. Posiada zwartą budowę ciała, z szeroko rozstawionymi kończynami. Pierwsza para odnóży jest krótsza od pozostałych. Tułów ma szeroki, znacznie szerszy od części odwłokowej. Zarówno na części odwłokowej, jak i tułowiowej występują przetchlinki, czyli otwory, które ułatwiają wymianę gazową. Na nogach znajdują się silne zagięte pazurki.

Rozwój

Samice składają około 30 jaj, które podobnie jak u innych wszy ludzkich przyklejają się do włosów za pomocą wydzieliny gruczołu cementowego. Rozwój embrionalny trwa 5 – 8 dni. Tak jak u wszystkich wszy rozwój przebiega z przeobrażeniem niezupełnym. Są trzy stadia, które różnią się wielkością, obecnością wyrostków i włosków na biodrach oraz innymi szczegółami. Po trzecim linieniu z larwy powstaje owad dorosły. Wesz łonowa jako pasożyt może żyć wyłącznie na człowieku, a poza nim szybko ginie. Pasożyt ten występuje na wzgórku łonowym, a u osób zaniedbanych na wąsach, rzęsach, brwiach i pod pachami.

Szkodliwość

Wszy łonowe drażnią skórę. W miejscach ukłuć na skórze widoczne są niebieskoczerwone plamki. W przypadku, gdy wszy pasożytują na rzęsach i brwiach stwierdza się stan zapalny spojówek.

Wykrywanie i zwalczanie

Obecność wszy łonowej u człowieka można stwierdzić na rzadziej owłosionych częściach ciała (wzgórek łonowy, rzęsy) i tam na skórze występują niebieskosinawe plamki. Ślina wszy łonowych wprowadzana pod skórę powoduje zmianę barwnika krwi, a skutkiem tego jest niebieskosiny kolor skóry. Przy tego rodzaju objawach stwierdza się chorobę włóczęgów. Oznaką obecności wszy łonowej u człowieka jest także dość silne swędzenie skóry w miejscach występowania tego pasożyta.

Unikanie kontaktu z osobami zarażonymi. Skutecznym zabiegiem profilaktycznym jest także strzyżenie włosów na całym ciele.
Wszy łonowe można zwalczać stosując szampony i maści owadobójcze. Odzież i bieliznę ludzi zarażonych należy poddać dezynsekcji.

Tagi: Odwszawianie Olsztyn, Firma zwalczająca wszy Warszawa, wesz łonowa Gdańsk, Wszy w Elblągu, Insektpol, Firma Odwszawiąjąca Toruń,

Poleć innym ten artykuł: