skórek

Skórek zbożowy zwalczanie

Skórek zbożowy (trogoderma granarium)

Skórek zbożowy całkowicie przystosował się do pokarmu roślinnego i stał się groźnym szkodnikiem w przechowalniach zbóż.

Gatunek ten pochodzi z Indii, ale rozprzestrzenił się po całym świecie. Jednak najliczniej występuje w ciepłych krajach.

Budowa i opis owada

Osiąga on niewiele ponad 2 mm długości, a samice są zawsze nieco większe niż samce. Owad jest barwy ciemnobrunatnej z żółtymi włoskami na pokrywach, w poprzek których biegną 2 czerwonobrązowe pasma. Końce pokryw są również czerwonobrązowe, a czułki i nogi są koloru żółtawego. Chrząszcze są znacznie mniej szkodliwe, niż larwy, gdyż to głównie one wyrządzają szkody w zbożu.

Collector's name: , Place collected: , Found on: , Date collected:; GPS Co-ord:

Rozwój

Jedna samica składa przeciętnie 50 jaj. Larwa w trakcie rozwoju przechodzi około 12 wylinek, co zależy głównie od rodzaju pokarmu. U larw żeńskich liczba wylinek jest z reguły większa niż u larw męskich. W gorącym klimacie skórek zbożowy daje do 4 pokoleń rocznie. Optymalna temperatura rozwoju tego owada jest bardzo wysoka i wynosi 32 – 36 stopni Celsjusza.

Samice składają swoje jaja w czasie około 8 dni i robią to bezpośrednio na produkty. Długość trwania ich życia wynosi maksymalnie 12 dni.

Szkodliwość

Młode larwy żywią się uszkodzonym ziarnem pszenicy, jęczmienia i innych zbóż i dopiero po pierwszej wylince mogą atakować zdrowe ziarno. Owady te żerują również na nasionach roślin strączkowych, pomidorów, a także na makaronach, suszonych owocach czy serze. Szkodnik przenoszony jest na opakowaniach produktów czy też na ubraniach pracowników magazynów.

U zwierząt, które spożywają zaatakowany przez skórka zbożowego pokarm może dojść do zadławienia lub wszelkiego rodzaju stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Szkodnik ten jest bardzo niebezpieczny, gdyż cechuje go wysoka odporność na niskie temperatury powietrza.

Zwalczanie

Warto podjąć działania profilaktyczne, a więc często kontrolować produkty narażone na atak przez tego szkodnika. Utrzymywanie odpowiedniej higieny pomieszczeń jest również bardzo istotne. Zaś aby pozbyć się tego szkodnika należy przede wszystkim zastosować specjalne środki chemiczne. Wówczas możemy mieć pewność, że szkodnik został całkowicie usunięty z porażonych produktów.

TAGI: skórek zbożowy, owad mały, Corneco,  robaczek, Zawacki Tomasz, dezynsekcja warszawa, odrobaczanie toruń, zamgławianie Gdańsk, tępienie owadów Olsztyn, szkodniki magazynowe, gazowanie, fumigacja, Insektpol,

Poleć innym ten artykuł: