rozplszczyk rdzawy

rozplszczyk rdzawy

Rozpłaszczyk rdzawy (Cryptolestes ferruginesus Steph.)

Rozpłaszczyk rdzawy jest chrząszczem, który stanowi spore zagrożenie dla upraw ziarna oraz wszelkich produktów pochodzenia zbożowego. Owad ten jest kosmopolityczny, gdyż występuję niemal wszędzie. Jednak najczęściej spotykany jest w magazynach znajdujących się w strefie klimatu umiarkowanego.

Budowa owada

Rozmiary tego chrząszcza wynoszą ok. 1,5 mm do 2,5 mm. Barwa ciała tego szkodnika to brązowy, lekko błyszczący się. Ponadto można go rozpoznać po bardzo spłaszczonym ciele, na którym występują delikatne, jasne włoski. Charakterystyczną cechą tego owada jest jego smukłość i długość. Nie jest on bowiem za bardzo szeroki. Ciało tego szkodnika jest znacznie ciemniejsze, niż jego odnóża.

Rozwój owada

Jaja rozpłaszczyka rdzawego są barwy białej o wymiarach ok. 0,5 mm. Jaja owadów składane są przez samice bezpośrednio na produkty. Liczba jaj, które samica składa w ciągu swojego życia wynosi około 260 – 300 sztuk. Długość życia tych chrząszczy wynosi kilka miesięcy, maksymalnie rok. Charakterystyczną cechą tych chrząszczy jest również ich zdolność do latania.

Gdy larwy rozpłaszczyka rdzawego opuszczą jaja zaczynają żerować na produktach zbożowych. Przeważnie rozpoczynają od uszkodzonych mechanicznie produktów. Temperatura 27 stopni oraz względna wilgotność powietrza w granicach 75 % pozwala na rozwój jaj owada w przeciągu 5 dni, larwy 22 dni, a poczwarki ok. 6 dni. Wobec tego jedno pokolenie owada rozwija się w przeciągu ok. 33 dni. Natomiast w ziarnie, które nie uległo jakiemukolwiek uszkodzeniu rozwój jest znacznie wydłużony, gdyż może trwać nawet do 76 dni. Nasz klimat umożliwia owadom do rozwinięcia się trzech pokoleń w roku.

 

TAGI: Zwalczanie owadów, chrząszcze w zbożu, Gazowanie robaków,

Poleć innym ten artykuł: