ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec Kurzy – szkodliwość.

ptaszyniec

Charakterystyka, szkodliwość i metody zwalczania ptaszyńca kurzego
Ptaszyniec kurzy to gatunek pasożyta ptactwa. Gromadzi się przede wszystkim na fermach hodowlanych kur i innych ptaków tj. jaskółki, gołębie, szpaki i oknówki. Do ferm hodowlanych trafiają najczęściej przenoszone przez dzikie ptaki lub wraz z dostawą nowego drobiu. Warunki panujące w kurnikach sprzyjają małej populacji do rozwinięcia się w prawdziwą plagę. Sprzyja im w miarę stabilna temperatura, wilgotność oraz nieograniczony dostęp do żywicieli.
Obecność ptaszyńców można zauważyć na małych hodowlach „ podwórkowych”, klatkowych czy chowach ściołowych.
Od lipca do września można obserwować ich największą aktywność, nie oznacza to jednak, że zimą w ogóle nie występują. Pojawiają się wtedy w pomieszczeniach hodowlanych tam gdzie jest ogrzewanie.
Samica składa jaja poza żywicielem najczęściej w kryjówkach, w których przebywa za dnia. 20
°C i około 60-70% wilgotności to warunki, w których larwy rozwijają się w przeciągu 2 dni, natomiast ich pełny rozwój trwa 7dni. Ze względu na ich gwałtowny rozwój, bardzo niewielki rozmiar oraz szybkie stadium rozwojowe zazwyczaj wykrywane są dość późno kiedy ich populacja jest już bardzo duża. Ptaszyńce to pasożyty doskonale przystosowane i odporne na niesprzyjające warunki. Potrafią przetrwać nawet kilka miesięcy bez dostępu do pożywienia i picia. Podobnie jak pluskwa żeruje nocą , by zdobyć pożywienie. Za dnia ukrywają się w różnego rodzaju zakamarkach kurnika by za wszelką cenę unikać światła słonecznego. Przebywają głównie w drobnych szczelinach podłóg i ścian, w gniazdach drobiu, pod elementami spoin konstrukcyjnych kurnika i innych zakamarkach.

Objawy i skutki żerowania ptaszyńców
Ptaszyńce żywią się krwią ptaków głównie kur. Znajdują miejsce na skórze i nakłuwają je pobierając krew. Takie pobieranie krwi u kur powoduje przez ptaszyńce zaburzenia przemiany materii . Pojawienie się ptaszyńców w kurnikach prowadzi np. do bezsenności ptaków, wysokiej drażliwości i nerwowości, ptaki mają niedokrwistość oraz świąd. Ogólny stan zdrowia ptaków pogarsza się , a za tym idzie brak apetytu i obniżenie poziomu znoszenia jaj . Na jajach pojawiają się śladowe ilości krwi . Nadmierna nerwowość i pobudzenie skłania ptaki do dziobania się nawzajem, a niekiedy dochodzi do aktów kanibalizmu. Pasożyty na skórze ptaków skłaniają je do intensywnego drapania i wydziobywania sobie piór. Starsze kury są wychudzone i osłabione młode szybko padają.
Choroby wywoływane przez plagę ptaszyńców zależą np. od ich ilości co za tym idzie dużego poboru krwi od żywicieli. Chorobotwórcze zarazki, które roznoszą prowadzą do anemii, toksoplazmozy, pomoru i białaczki drobiu.
Aktywność ptaszyńców kurzych może być także bardzo uciążliwa dla pracowników ferm. Bezpośredni kontakt i obrządek kur może prowadzić do przedostania się ptaszyńców na skórę i odzież człowieka. Dla ludzi ukłucia są bolesne i nieprzyjemne, od widocznych reakcji alergicznych wywoływać mogą astmę oskrzelową. W najcięższych przypadkach wirus A, który przenoszą te pasożyty może być konsekwencją zapalenia rdzenia lub opon mózgowych.
Ptaszyniec kurzy może także być przenoszony przez człowieka z miejsca na miejsce np. do innych pomieszczeń fermy, chlewów czy stajni. W takich sytuacjach występuje bardzo wysokie prawdopodobieństwa przeniesienia pasożytów na inne zwierzęta gospodarcze. Często bywa , że żywicielami ptaszyńców są także gryzonie. Jeżeli występuje prawdopodobieństwo, że w fermach hodowlanych występują gryzonie przed zabiegiem dezynsekcji należy przeprowadzić zabieg deratyzacji .
Jako, że ptaszyńce są uzależnione od swojego żywiciela mogą przemieszczać się także do domu człowieka. Do takich sytuacji dochodzi poprzez przenoszenie pasożytów na skórze lub ubraniach. Zamieszkujące gołębie lub inne ptaki są także łatwym „ kąskiem” dla ptaszyńców, a że ptaki coraz liczniej zamieszkują w pobliżu domów roztocza mogę bezpośrednio przedostać się do mieszkania różnymi szczelinami.


Jak zwalczać ptaszyńce ?

Najpopularniejszą metodą zwalczania ptaszyńca kurzego jest użycie substancji chemicznych roztoczobójczych z grupy akarycydów tak zwaną metodą opryskową. Oprysk za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonuje się pod wysokim ciśnieniem. Przed rozpoczęciem zabiegu należy zabezpieczyć poidła i karmniki dla ptaków, chyba że są już miejscem skupisk ptaszyńca w takiej sytuacji powinny być oczyszczone i wyparzone wrzątkiem. Sprężonym powietrzem , odkurzaczem lun innymi środkami oczyścić miejsce zabiegu z kurzu, ściółki i resztek pokarmu ( metoda mechaniczna). Opryskiwane powinny być przede wszystkim miejsca gromadzenia się i skupiska ptaszyńców tj. klatki , gniazda, budki lęgowe, okna drzwi , ściany pomieszczeń hodowlanych itp. Jednorazowy zabieg dezynsekcji nie daje gwarancji zwalczenia wszystkich faz rozwojowych ptaszyńca, dlatego aby podnieść jego skuteczność powinien być powtarzany. Jak już wiadomo wysoka temperatura sprzyja składaniu jaj i rozwojowi larw, więc im większa temperatura otoczenia tym krótszy odstęp między zabiegami. Związki fosforoorganiczne to substancje, które mogą być stosowane bezpośrednio na ciało ptaszyńców. Wnikają w skórę zwalczając pasożyty zewnętrznie i są wydalane z organizmu ptaków po kilku godzinach.

Zintegrowane metody zwalczania ptaszyńca kurzego to połączenie wszystkich metod : oprysk, metoda chemiczna, termiczna, dobór odpowiednich preparatów roztoczobójczych, analiza hodowli drobiu i cyklu rozwojowego pasożytów.

Skuteczna kontrola oraz likwidacja pasożytów ptaszyńca jest nadrzędnym celem programu “Improving current understanding and research for sustainable control of the poultry red mite Dermanyssus gallinae” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Poprawę bieżącej wiedzy i badań na rzecz zrównoważonej kontroli ptaszyńca kurzego”.
Szereg naukowców z krajów Unii Europejskiej stara się opracować bardziej zintegrowane procedury kontroli drobiu tak by podnieść poziom mięsa i jaj eksportowanych do innych krajów. Projekt COREMI finansowany z środków UE ma za zadanie nie tylko podniesienie jakości produktów ale także dobrostanu, stan zdrowia i wydajności kur niosek.

TAGI: Ptaszyniec kurzy, Insektpol, Metody zwalczania

Poleć innym ten artykuł: