ozonowanie

Ozonowanie

ozonowanie

Ozon (aktywny tlen) zwykle kojarzy nam się z warstwą ozonową a także efektem rześkiego powietrza po burzy. Jest to niebieski gaz, który występuje w górnej warstwie atmosfery ochraniając naszą planetę przed złym wpływem promieniowania UV. Składa się z trzech cząsteczek tlenu i jest niestabilny chemicznie (silny utleniacz), a jego czas połowicznego rozpadu jest krótszy niż pół godziny. Jako silny utleniacz znalazł swoje zastosowanie w dezynfekcji, ale jak się dalej przekonamy nie tylko.

Wyróżniamy dwie metody wytwarzania ozonu:

  • technika ultrafioletowa,
  • technika wyładowań koronowych (urządzenie stymulujące powstanie błyskawicy).

Wytworzony ozon w kontakcie z materią organiczną, którą mogą być m.in. wirusy, alergeny, bakterie, grzyby, roztocza, drobnoustroje oraz przykre zapachy, utlenia je i eliminuje ze środowiska.

Ozonowanie jest przyjazną dla środowiska metodą, ponieważ nie ma potrzeby dodatkowego stosowania środków chemicznych. Kolejnym atutem tej metody jest brak wytwarzania produktów ubocznych reakcji, co jest bardzo cenne pod względem ekologicznym.

Ozon można zastosować do sterylizacji i dezynfekcji ścieków oraz uzyskiwania wody pitnej. Obecnie coraz częściej wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, aby utrzymać świeżość produktów wraz z czystością mikrobiologiczną i składnikami odżywczymi cennymi dla konsumenta. Ozonowanie stało się jedną z najpopularniejszych metod stosowanych do sterylizacji pomieszczeń.

Metodę ozonowania można wykorzystać w każdym aspekcie naszego życia, także w medycynie. Leczenie ozonoterapią wspomaga odnowę komórkową, co powoduje przyspieszenie gojenia owrzodzeń, odleżyn czy oparzeń. Gaz ten pobudza nasz układ immunologiczny (odpornościowy), dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na wpływ drobnoustrojów chorobotwórczych. Zastosowanie tritlenu w kosmetyce działa na naszą cerę odmładzająco, a także zmniejsza stany chorobowe skóry.

Podsumowując ozon może dezynfekować, leczyć i upiększać oczywiście przy zastosowaniu środków ostrożności.

 

TAGI: Ozonowanie Toruń, Insektpol Warszawa, Likwidacja zapachów ozonem, Gdańsk ozon, dezynfekcja ozonem, ozony.

Poleć innym ten artykuł: