ozon gdańsk

OZONOWANIE jako dezynfekcja

Ozonowanie to innowacyjna metoda dezynfekcji, w której głównym środkiem jest wytwarzane wokół elektrostatycznych maszyn – ozon (odzon – pachnący) w 1835 roku. W tamtych czasach naukowcy nie zdawali sobie sprawę jak ważną rolę pełni w rozwoju życia na naszej planecie.Sam ozon jest zbudowany z trzech atomów tlenu – ta alotropowa odmiana tlenu powstaje pod wpływem promieni UV. Proces powstawania ozonu to: reakcja tlenku azotu z lotnymi organicznymi lub podczas wyładowań atmosferycznych.

Ozon w stratosferze pełni funkcje filtra, który pochłania niebezpieczne promieniowanie UV-B emitowane przez Słońce. Pochłanianie następuje gdy zachodzi reakcja rozszczepienia cząsteczek na tlen i rodnik tlenu. Zawartość ozonu w atmosferze mierzy się w jednostkach Dobsona – DU (Dobson unit), a 1 DU odpowiada zredukowanej warstwie ozonu o grubości 0,01 mm. Zredukowaną warstwą ozonu nazywamy grubość warstwy która rozłożyłaby się na powierzchni całej kuli ziemskiej. Średnia zawartość ozonu w atmosferze wynosi 300 DU (3mm). Zmniejszenie się warstwy ozonowej zwane jest „dziurą ozonową”, ma ona bezpośredni wpływ na wzrost promieniowania UV-B na powierzchni ziemi. Już niewielki spadek warstwy ozonowej np. o 1% wywołuje wzrost zachorowania na katarakty (uszkodzenie narządu wzroku)  o 2,5%. Zanieczyszczenie powietrza ozonem w warstwie przyziemnej atmosfery (troposferze) jest niebezpieczne dla organizmów żywych, szczególnie dla roślin gdyż z łatwością niszczy budowę ich komórek.

Ozon jest cięższy od powietrza, ma niebieskawy kolor, stały stan skupienia występuję do temperatury -192,7 °C, temperatura wrzenia  -111,9 °C, 10 razy lepiej rozpuszcza się w wodzie niż normalna cząsteczka tlenu. Cząsteczka O3 jest nietrwała, jej połowiczny rozkład wynosi 20-50 min w powietrzu i 1-10 min w wodzie. rozpada się na cząsteczkę O2  i bardzo aktyną jednoatomową silnie utleniający jednoatomowy tlen.

Gazowy ozon można wytworzyć dzięki generatorom ozonu, gdzie następują ciche wyładowania elektryczne, które zmieniają tlen w trójatomowa cząstkę tlenu. Generatory wytwarzają od 5 g do 20 g ozonu z powietrza w ciągu godziny. Najważniejsza część generatora jest elektroda wyładowań kolankowych, która umożliwia uzyskanie wysokich stężeń ozonu. Ozonatory posiadają własne wentylatory o dużym przepływie powietrza, dzięki czemu gaz jest rozprowadzany równomiernie.

Ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy dlatego znalazł szerokie zastosowanie w zabiegach dezynfekcji, dezynsekcji i dezodoryzacji, czasem usuwaniu przykrego smaku z niektórych produktów. Ozon nie maskuje przykrego zapachu lecz w pełni go usuwa. Jako silny dezodoryzator stosowany jest w usuwaniu niemiłych zapachów takich jak świeża farba, zapach nowych mebli. Nawet krótki zabieg ozonowania poprawia powietrze w budynkach użyteczności publicznej.

Zabiegi świetnie sprawdzają się hotelarstwie gdyż zabieg ozonowania znacznie przyspiesza proces przygotowania pokoju dla nowych gości. Ozonowanie doskonale usuwa zapach dymu papierosowego. Usuwa również stęchły zapach z domków letniskowych i campingów. Wykorzystuje się do do odświeżania klimatyzacji samochodowych, używany jest do dezynfekcji samochodów policyjnych i karetek. Niweluje „jady trupie”, powstałe w skutek rozkładu białek ptomainy zagrażają życiu ludzkiemu, ozon ma właściwości niszczące bakterie wytwarzające groźne enzymy. Tylko zabieg ozonowania usuwa w pełni zapach spalenizny powstały podczas pożaru.

Zabiegi dezynfekcji wody pitnej przeprowadzane metodą ozonowania są bezpieczniejsze niż użycie chloru w tym samym celu.

Ozon użyty w celach dezynfekcji pomieszczeń użyteczności publicznej znacznie zmiesza ryzyko przenoszenia się chorób takich jak grypa. Po zalaniu mieszkania ozon doskonale zwalcza pleśń. Zaniedbane mieszkania i domy mogą odzyskać swoją dawną świeżość po zabiegu ozonowania. Osoby cierpiące na ciężką alergie wywołaną odchodami roztoczy kurzu domowego mogą skutecznie walczyć z roztoczami dzięki zabiegom ozonowania, ozon skutecznie niszczy alergeny jak również skutecznie zmniejsza rozwój roztoczy.

Tagi : ozonowanie, likwidacja smrodu, usuwanie przykrych zapachów, warmińsko mazurskie,

Poleć innym ten artykuł: