Gazowanie drewna, więźby dachowej, fumigacja domu.

Gazowanie drewna, więźby dachowej, fumigacja domu.

Zwalczane owadów w drewnie, tępienie drewnojadów, gazowanie ksylofagów.

fumigacja

Najczęściej spotykanymi owadami w drewnie są:

Gazowanie drewna Metoda zwalczania szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu. Substancje te zwane są:

Fumiganty – jedna z form użytkowych pestycydów w formie stałej łatwo sublimujące lub wydzielające gaz pod wpływem wilgoci, łatwo parujące ciecze oraz sprężone gazy; odznaczają się bardzo dużą toksycznością.

Bromek metylu (przykładowy fumigant)był kiedyś powszechnie stosowanym środkiem jednak od jakiegoś czasu zastępuje się go innymi substancjami z racji problemów z ociepleniem klimatu do którego się powyższy związek przyczynia. Jednocześnie fumigacja na dzień dzisiejszy jest jedną z najskuteczniejszych metod walki ze szkodnikami.

Zastosowanie fumigacji

Podstawowym zastosowaniem tej metody jest walka ze szkodnikami w trudno dostępnych miejscach jak przykładowo drewno lub artykuły wytworzone z drewna (meble, obiekty zabytkowe ). Metoda ta nie pozostawia żadnych uszkodzeń na oczyszczanym obiekcie. Dodatkowo może być również stosowana w pustych obiektach. Świetnie sprawdza się w oczyszczaniu produktów zbożowo-rolnych, ziarna i zboża z racji swojego stanu skupienia. Poniżej znajdują się przykładowe miejsca gdzie ta metoda może zostać swobodnie wykorzystana:

  • obiekty zabytkowe, sakralne, meble itp.,
  • puste hale produkcyjne,
  • zbiorniki na produkty mączno-zbożowych,
  • magazyny produktów spożywczo-rolnych,
  • miejsca składowania zboża i ziarna,
  • palet, europalety,
  • naczepy samochodowe,
  • dachy, domy drewniane, elementy z drewna.

Podstawowe metody i sposoby fumigacji

Podstawowym sposobem dokonywania fumigacji nosi nazwę namiotowego – metoda ta polega na umieszczeniu przedmiotu poddawanego fumigacji w odpowiednim „namiocie” lub szczelnie zamkniętym miejscu. Inaczej ma się to w odniesieniu do zamkniętych pomieszczeń gdzie wystarczy wtłoczyć odpowiednią substancję w stanie gazu. W dzisiejszych czasach z racji szybkiego rozwoju branży likwidacji niechcianych insektów używa się małych przenośnych elektrofumigatorów, które emitują bezpieczną ilość gazu dla człowieka jednak zabójczą dla owada.

Przepisy międzynarodowe

Fumigacja drewna jak i opakowań drewnianych tj. bębny kablowe, skrzynie, palety jest wymagana poza granicami Unii Europejskiej oraz między niektórymi krajami członkowskimi (między innymi Portugalia i Hiszpania)w transporcie międzynarodowym . Celem tej praktyki jest zahamowanie rozprzestrzeniania się szkodników ich, larw czy jajeczek. Materiał zabezpieczony posiada wypalony znak logo IPPC który jest podobny do kłosa zboża.

Tagi: Fumigacja, Gazowanie, Warszawa, fosforowodór, Gdańsk, zwalczanie owadów w drewnie, Olsztyn, gazowanie drewna,

Poleć innym ten artykuł: