dezynsekcja pluskiew

    Zamgławianie – dezynsekcja ULV
zamgławianie ULV

Zamgławianie ULV (generator zimnej mgły) to skuteczna, efektywna i druga po ozonie najczęściej stosowana metoda dezynsekcji.

 

OPRYSK A ZAMGŁAWIANIE ULV

Dla uzmysłowienia sobie jak skuteczna jest ta metoda warto porównać ją z podawaniem preparatów przy pomocy oprysku. Preparaty podawane przy pomocy oprysku są podawane punktowo. Ma to tę zaletę, że w miejsca najbardziej zagrożone dociera duża część cieczy roboczej. Oznacza to jednak duże zużycie wody przy jednoczesnym braku możliwości eliminacji zarodników unoszących się w powietrzu i utrudnionym zwalczaniu insektów. Najczęściej nie ma też możliwości dotarcia lancą w najbardziej odległe zakamarki pomieszczenia, czyli tam, gdzie mogą przetrwać organizmy pasożytnicze. Ten problem znika przy zastosowaniu zamgławiaczy. W przypadku zamgławiania ciecz robocza w postaci odpowiednio stężonego koncentratu biobójczego z wodą rozprowadzana jest za pomocą generatora zimnej mgły(ULV). Wytwarza on krople o wielkości około 30 mikronów, z których tworzy się gęsta mgła. Wytwornice zimnej mgły pozbawione są obecności gorących spalin, co jest dużą zaletą i ma istotne znaczenie przy stosowaniu środków biobójczych wrażliwych na wysoką temperaturę. W procesie zamgławiania powstają krople aż dziesięciokrotnie mniejsze niż w przypadku oprysku szczegółowego. Miniaturowe krople penetrują nawet najmniejsze szczeliny. Wnikają w gęstą roślinność, doskonale pokrywają powierzchnie warstwą preparatu i długo utrzymują się w powietrzu. Ogromną korzyścią wynikającą ze stosowania zamgławiania jest zmniejszenie objętości użytej cieczy użytkowej o nawet 90 do 95% oraz skrócenie czasu wykonywania czynności do nawet 90% w stosunku do zabiegu opryskiwania, optymalne nanoszenie preparatu dezynfekcyjnego, ograniczenie ilości wprowadzonej wody oraz ograniczenie kontaktu osób wykonujących zamgławianie z nieobojętnymi dla zdrowia substancjami chemicznymi. Trudniej też w nim o błędy. W trakcie wykonywania oprysku bardzo łatwo jest pominąć fragmenty podłóg, ścian, czy elementów wyposażenia, zwłaszcza te, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. W przypadku zamgławiania takie ryzyko nie występuje. Wadą tej metody jest wysoki koszt zakupu zamgławiacza.

 

ZASTOSOWANIA ZAMGŁAWIANIA ULV

Zamgławianie stosowane jest w celu:

  • neutralizacji zapachów,
  • dezynfekcji upraw pieczarek i w szklarniach,
  • dezynfekcji w intensywnej hodowli zwierząt, w budynkach inwentarskich, w silosach paszowych itp.
  • ochrony zasobów magazynowych,
  • aplikowania środków leczniczych w hodowli zwierząt drogą inhalacji,
  • dezynfekcji w przemyśle spożywczym,
  • zwalczania insektów i innych szkodników,
  • ochrony roślin w szklarniach,
  • zwalczania grzybów i pleśni,

ZWALCZANIE OWADÓW

Szczególnie popularne jest zamgławianie w przypadku zwalczania owadów. Jak to się dzieje, że metoda ta jest tak skuteczna w ich zwalczaniu? Dzieje się tak dzięki mikrokapsułkom, w których znajdują się substancje owadobójcze. Zostają one na powierzchniach po wyschnięciu koncentratu biobójczego z wodą (odparowaniu wody). Kapsułki te pękają w momencie kontaktu owada z poddaną zamgławianiu powierzchnią. Substancje biobójcze przyklejają się do owada. Osiadają na całym ciele w tym na odnóżach dzięki czemu w trakcie jedzenia owady aplikują sobie środki biobójcze prosto do żołądka. Od kontaktu owada z substancją biobójcza do jego śmierci mija zazwyczaj kilka godzin. W zależności od wilgotności, temperatury i rodzaju spryskanych powierzchni mikrokapsułki mogą być skuteczne od 2 do nawet 4 tygodni. Po tym czasie ulegają biodegradacji.

ZAMGŁAWIANIE TERMICZNE

Istnieje też druga metoda zamgławiania znana jako zamgławianie termiczne.

Przy zamgławianiu termicznym ciecz robocza odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury i skrapla się przy kontakcie z chłodniejszą atmosferą pomieszczenia. Powstaje mgła o średnicy kropli już od 0,5 mikrona, która może utrzymywać się w powietrzu znacznie dłużej od mgły zimnej. Umożliwia to dłuższy kontakt preparatu ze zwalczanym organizmem, co jednocześnie oznacza możliwość znacznej redukcji ilości podawanej cieczy roboczej w porównaniu do dezynfekcji poprzez oprysk. Skraca to też czas zabiegu. Do regulowania wielkości środka biobójczego służy właściwe ustawienie prędkości przepływu cieczy roboczej. Wraz ze zwiększaniem wielkości przepływu wzrasta wielkość tworzonych kropli. Cząstki preparatu wielkości od 5 do 15 µm gwarantują dużą skuteczność każdego zabiegu dezynfekcji lub dezynsekcji. Należy pamiętać o tym, że zamgławianie termiczne nie jest pozbawione wad. Największą z nich jest brak możliwości aplikacji substancji, które nie są odporne na wysokie temperatury.

TAGI:  Zamgławianie ulv, dezynsekcja pluskiew, metoda zwalczania pluskwy domowej, dezynfekcja ULV,

Poleć innym ten artykuł: