corneco

Corneco fumigacja

corneco sp z o.o.

W październiku bieżącego roku na zlecenie Urzędu Miejskiego w Nałęczowie firma Corneco podjęła się realizacji fumigacji „Ochronki” im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie.

Historia powstania „Ochronki” im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie

Projekt budynku ochronki został opracowany przez architekta inż. Jana Witkiewicza na prośbę przyjaciela Stefana Żeromskiego. Zbudowanie własnego schroniska było ogromnym marzeniem rodziny i przyjaciół Żeromskich. Miało ono pełnić rolę placówki szkolno-wychowawczej oraz bezpiecznej przystani dla dzieci z Nałęczowa, stąd nazwa „ochronka”. W 1906 roku rozpoczęły się prace nad budową obiektu. Opracowany przez Witkiewicza projekt przewidywał wykonanie budynku z kamienia i cegły. Żeromski pozyskiwał fundusze z różnych źródeł, aby zakupić materiały budowlane oraz opłacić koszty robocizny. Aż w końcu powstało artystyczne dzieło sztuki, pięknie położone w malowniczej dolinie, nazwane imieniem przedwcześnie zmarłego syna Żeromskiego, Adama. Zgodnie z wolą pisarza placówka miała służyć celom edukacyjnym nałęczowskich dzieci. I tak w latach 1919-1920 w budynku ochronki powstało pierwsze państwowe przedszkole w Polsce, które funkcjonowało do roku 2001 w tymże obiekcie.

corneco warszawa

Dlaczego fumigacja „Ochronki”?

Obecnie budynek ochronki jest wpisany na listę nałęczowskich zabytków. A jak powszechnie wiadomo, zabytki należy chronić przed wszelkimi zniszczeniami. W budynku ochronki pojawiły się szkodniki drewna , które zainfekowały konstrukcje drewniane dachu oraz rozprzestrzeniły się w całym obiekcie. W celu zaprzestania szkodliwej działalności drewnojadów oraz wyeliminowania ich obecności w drewnie, Muzeum Lubelskie, trzymające pieczę nad „Ochronką” im. Adama Żeromskiego, powołało firmę Corneco do walki z owadami. Specjaliści z Corneco przeprowadzili szczegółowe oględziny obiektu i wykryli ksylofagi żerujące w drewnie, takie jak spuszczel pospolity i kołatek. Owady zadomowiły się w licznych elementach konstrukcyjnych budynku m.in. w dachu, stropie , oknach, drzwiach, drewnianych schodach prowadzących na piętro, a także w drewnianej podłodze na parterze. Ksylofagi „dotarły” również do drewnianej części zadaszenia przepięknego tarasu, zdobiącego ochronkę. Z względu na rozmiar zniszczeń zabytku, spowodowanych przez szkodniki, konieczne było przeprowadzenie zabiegu dezynsekcji. Brak jakiegokolwiek działania mógłby spowodować „przegryzienie” drewnianych konstrukcji przez drewnojady, co doprowadziłoby do ogromnych szkód.

Przebieg fumigacji „Ochronki”

20 października 2016 roku wyspecjalizowana firma Corneco rozpoczęła prace przygotowawcze przed zabiegiem fumigacji, podczas których cały budynek został szczelnie przykryty foliami gazoszczelnymi.

Pracownicy Corneco zadbali o bezpieczeństwo mieszkańców , zabezpieczając teren wokół „Ochronki” taśmami ostrzegawczymi oraz rozwieszając plakaty z informacją o grożącym niebezpieczeństwie. Następnie wykwalifikowani pracownicy Corneco przystąpili do procesu fumigacji, poprzez rozłożenie gazu, a konkretnie fosforowodoru w całym budynku. Przez okres dwóch tygodni trwał proces gazowania obiektu, a po upływie tego okresu nastąpiło rozgazowanie.

Firma Corneco odniosła kolejny sukces skutecznie zwalczając szkodniki drewna metodą fumigacji. Nasze zadowolenie jest tym większe, iż przyczyniliśmy się do ochrony tak pięknego zabytku, jakim jest „Ochronka” im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie.

TAGI: Corneco sp. z o.o., Fumigacja muzeum, Corneco gazowanie, Firma dezynsekcyjna,

Poleć innym ten artykuł: