insektpol owady

insektpol owady

Mrzyk gabinetowy (Anthrenus verbasci)

Występowanie: Występuje na każdym kontynencie; w Polsce uważany za gatunek pospolity głownie w większych miastach

Wygląd: Mrzyk osiąga wielkość od 1,7 do 3,5mm. Jest owalny, jednak nieco spłaszczony. Jego ciało pokryte jest czarnymi, białymi a nawet brązowymi łuskami. Cechą charakterystyczną tegoż owada są 4 przepaski stworzone z białych łusek na przedpleczu. Są one matowe i wąskie. Samice nie różnią się niczym w porównaniu do samców.

Zasiedlenie: Na zewnątrz można spotkać je bardzo rzadko, na kwiatach. Wewnątrz jednak występują licznie. Zasiedlają magazyny, mieszkania a nawet muzea. Atakują źle zabezpieczone zbiory zoologiczne, przedmioty wełniane a nawet kości.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Samica jest w stanie złożyć nawet 100 jaj. Jest to jednak uzależnione od dostępu do pokarmu. Wylęgłe larwy są mało odporne na wilgoć w powietrzu, a do prawidłowego rozwoju potrzebują również pełnego dostępu do pożywienia oraz odpowiedniej temperatury. Kiedy wszystkie powyższe warunki będą spełnione, w przeciągu roku mogą wystąpić dwa pokolenia tych owadów. Jednak kiedy temperatura oraz wilgotność nie sprzyjają rozwojowi larw, okres pełnego rozwoju może przeciągnąć się do dwóch lat.

Informacje dodatkowe: Mrzyk gabinetowy jest bardzo wymagającym osobnikiem w porównaniu do innych chrząszczy. Ich życie oraz rozwój uwarunkowany jest przede wszystkim od dostępu do pokorami. Ważne są także odpowiednia temperatura oraz wilgotność, co w przypadku inny chrząszczy są bez znaczenia bądź też ma znaczenie znikome.

Szkody i ich zapobieganie: W pomieszczeniach gospodarczych nie przynosi większych szkód ze względu na odżywianie się resztkami pokarmów zwierzęcych. Dużym zagrożeniem są natomiast dla kolekcji muzealnych, kiedy to atakują zbiory zoologiczne.

Poleć innym ten artykuł: