firma zwalczająca mrówki

firma zwalczająca mrówki

Zwalczanie mrówek w ogrodzie

Mrówki to owady z rodziny mrówkowatych. Uważane są za gatunek kosmopolityczny- występują praktycznie w każdym miejscu na świecie. Ich pokarm to w większości rośliny; niekiedy odżywają się także szczątkami innych owadów.

Mrówki, choć małe, mogą przysporzyć wiele szkód. Im więcej znajdzie się ich w naszym ogrodzie, tym gorzej. Niszczą korzenie, bulwy, kwiaty oraz pąki roślin. Ponadto, mrówki atakują także owoce, zarówno dojrzałe jak i te jeszcze nieukształtowane.

W sklepach można spotkać szeroki wybór preparatów do walki z mrówkami. Nie zawsze są one jednak skuteczne. Dodatkowo większość z nich jest trująca nie tylko dla mrówek, lecz także dla innych zwierząt a nawet ludzi. W związku z tym zaczęto szukać środków odstraszających mrówki wśród domowych produktów. Poniżej przedstawiono kilka pomysłów.

  1. cynamon- przyprawę tą warto zastosować podczas, gdy mrówki atakują rośliny. Wówczas należy rozsypać go dookoła owej rośliny. Mrówki z pewnością będą trzymać się z daleka od tego miejsca.
  2. świeże liście pomidorów- zapach ten odstrasza mrówki. Wystarczy tylko rozłożyć je w miejscu, w którym występują najliczniej, a po niedługim okresie czasu będzie można zauważyć znaczne zmniejszenie populacji mrówek. Wadą tego sposobu jest to, że odstrasza owady tylko w danym miejscu. Mogą one zmienić miejsce zasiedlenia niedaleko miejsca wytępienia.
  3. zasianie mięty bądź lawendy- rośliny te, znajdując się w kilku miejscach w ogrodzie z pewnością odstraszą mrówki przed zasiedleniem właśnie w tym ogrodzie.
  4. olejki zapachowe- wystarczy spryskać ścieżkę, którą najczęściej wędrują mrówki, aby więcej nie powróciły. W niektórych przypadkach zabieg ten należy powtórzyć po około dwóch, trzech dniach. Wówczas efekty z pewnością będą widoczne.
  5. soda oczyszczona bądź (zamiennie) proszek do pieczenia- z tymi produktami należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie, ponieważ mogą one uszkadzać rośliny. W mrowiska oraz inne miejsca, gdzie mrówki występują licznie, należy dokładnie obsypać wymienionymi substancjami. Jest to prosty i skuteczny sposób.

Kiedy należy zwalczać mrówki, a kiedy nie?

Trzeba jednak pamiętać o tym, iż mrówki to także pożyteczne owady. Poprzez drążenie tuneli pod ziemią, użyźniają glebę. Zjadając martwe resztki owadów, są swego rodzaju „czyścicielami” środowiska. Ponadto, mrówki przyczyniają się również do rozsiewania niektórych roślin, poprzez przenoszenie ich nasion.

Dlatego nie powinno się usuwać mrówek, kiedy nie zagrażają naszym uprawom. Są one istotnym elementem w środowisku naturalnym, choć czasem okazują się największymi szkodnikami wśród małych owadów

 

Poleć innym ten artykuł: