tępienie komarów

Zwalczanie komarów w ogrodzie

odkomarzanie

Jak wytępić komary?

W niniejszym artykule zajmiemy się tematyką odkomarzania. Na początek zapoznamy się z podstawowymi informacjami na temat komarów. Dowiemy się czym są komary, co jedzą komary, czym żywią się samice komarów, czym żywią się samce komarów, gdzie żyją larwy komarów, jak wygląda cykl rozwojowy komarów, jak temperatura wpływa na cykl rozwojowy komarów, jakie gatunki komarów występują na terenie Polski, jakie zwierzęta zjadają komary, jakie są zagrożenia ze strony komarów, kto jest szczególnie narażony na ukłucia komarów, co przyciąga komary, co lubią komary i czego nie lubią komary. W dalszej części artykułu przedstawimy choroby przenoszone przez komary takie jak dilofilarioza, malaria, żółta febra, denga oraz przedstawimy metody zwalczania chorób przenoszonych przez komary, metody zapobiegania ukłuciom komarów oraz powiemy jakie są sposoby na komary. Sposobem na komary, który omówimy najszerzej będzie DEET. Napiszemy czym jest DEET, kto wymyślił DEET, czy DEET jest bezpieczny i jakie są negatywne skutki używania DEET. Napiszemy też o innych sposobach na komary takich jak na przykład olejki eteryczne, bariery mechaniczne, sadzenie roślin odstraszających komary, ułatwianie rozwoju drapieżników żywiących się komarami i zakładanie odpowiedniego stroju zapobiegającego ukłuciom komarów. W niniejszym artkule odpowiemy też na pytanie co sprawia, że liczebność komarów jest różna w poszczególnych latach, jakie są przyczyny plag komarów i dlaczego komary licznie pojawiają się na terenach po powodziowych. Na koniec artykułu zajmiemy się tematyką odkomarzania. Napiszemy czym jest odkomarzanie, jakie są metody odkomarzania, jak wygląda odkomarzania biologiczne, jak wygląda odkomarzanie fizyczne, jak wygląda odkomarzanie chemiczne, czym jest zamgławianie, jak zwalczać komary, jak działają lampy owadobójcze, czym są larwicydy, jak działają larwicydy, jak działa film silikonowy, jak wygląda zamgławianie ULV, jak wygląda zamgławianie termiczne i od czego zależy skuteczność odkomarzania.

Czym żywią się komary?

Komary są rodziną owadów wyposażonych w kłująco-ssący aparat gębowy. Komary żywią się krwią, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że krwiopijne są wyłącznie samice komarów. Samce komarów żywią się nektarem. Larwy komarów rozwijają się w wodzie. Długość cyklu rozwojowego komarów podobnie jak w przypadku innych owadów jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od warunków zewnętrznych w tym zwłaszcza od temperatury. Poważne różnice w długości cyklu rozwojowego występują też pomiędzy różnymi gatunkami owadów.

Dlaczego komary gryzą ludzi?

Ataków ze strony komarów doświadczył chyba każdy. Nie wszyscy ludzie są w równym stopniu narażeni na ataki ze strony tych zwierząt. Szczególnie często atakują one kobiety ciężarne i w trakcie owulacji, młodych mężczyzn oraz osoby otyłe i wysokie. Tym co szczególnie silnie przyciąga komary jest światło, wilgoć, podwyższona temperatura ciała, ludzki pot i zapach kwiatów.

Przyczyny zmian liczebności komarów

Liczebność komarów w poszczególnych latach nie jest stała. Główną przyczyną tych fluktuacji są zmiany w pogodzie. Ilość dorosłych komarów uzależniona jest od ilości ich larw. Idealne warunki dla rozwoju larw komarów to dużo deszczu, mało wiatru i wysoka temperatura.

Liczebność komarów wykazuje znaczące różnice w poszczególnych latach. Wpływa na to wiele czynników. Pierwszym z nich jest przeprowadzanie lub nie zabiegów doprowadzających do zmniejszenia ich liczebności na danym terenie. Rodzaje tego typu zabiegów szerzej omówimy w dalszej części naszego artykułu. Komary szczególnie liczne są w latach w których mają miejsce powodzie. Pozostająca po powodziach na polach i łąkach woda tworzy idealne warunki dla rozwoju komarów. Zdarza się, że komary składają jaja w miejscach, które mogą zostać zalane przez wodę zanim jeszcze zostaną one przez nią zalane. W związku z postępującym ocieplaniem się klimatu możemy spodziewać się, że liczebność komarów w przyszłości będzie wzrastać.

Domowe sposoby na komary w ogrodzie

Istniej wiele metod stosowanych w celu uniknięcia nieprzyjemnych ataków wysysających naszą krew komarów. Najprostszym i bardzo częstym rozwiązaniem jest przemieszczenie się z miejsca w którym komary są do miejsca w którym komarów nie ma. Wiąże się to z tym problemem, że jeśli pojawiliśmy się w miejscu w którym komary są to zazwyczaj pojawiliśmy się w nim z jakiegoś powodu. Zatem musimy opuścić miejsce w którym z jakiegoś powodu chcieliśmy być i przemieścić się do innego miejsca w którym być nie chcieliśmy lub chcieliśmy być w nim mniej. Trudno zatem uznać tą metodę za idealne wyjście w każdej sytuacji. Zwalczanie komarów to proces od sprzątanie otoczenia (opróżniania pustych pojemników z wodą, uporządkowywania podwórka, osuszania kałuż) poprzez stosowanie siatek na oknach skończywszy na opryskach i aplikacji środków zwalczających komary chemicznie. 

Siatki (moskitiery) na komary

Jeśli problemem są komary wewnątrz budynków rozwiązanie jest proste. Wystarczy zadbać o owadoszczelność budynku wewnątrz którego stanowią one problem. Zazwyczaj wystarczy jeśli zamontujemy w oknach specjalne, zabezpieczające przed komarami i innymi gatunkami owadów siatki o małych oczkach. Problem w tym, że komary zazwyczaj są problemem na zewnątrz budynków, a my musimy przecież czasem z nich wychodzić.

Skuteczny środek na komary? – DEET

Co zatem powinniśmy robić jeśli zdecydowaliśmy przemieścić się do miejsca w którym są komary?

Dobrym rozwiązaniem jest posmarowanie się środkiem przeciwko komarom zawierającym DEET. DEET skutecznie odstrasza komary. Istnieją też środki przeciwko komarom nie zawierające DEET, ale cechują się one dużo niższą skutecznością.

Jak się trzeba ubrać by nie gryzły nas komary?

Wybierając się w miejsce w którym występują komary warto zadbać o to, aby jak największa powierzchnia ciała była pokryta ubraniami. Pozwoli to na zmniejszenie ilości niezbędnej do ochrony przed komarami maści. Materiał z którego wykonane są ubrania powinien być też odpowiednio gruby. Przed komarami skutecznie chronią ubrania wykonane z jeansu lub płótna.

Jakie zapachy odstraszają komary?

Komary skutecznie odstraszają też różnego rodzaju zapachy takie jak między innymi zapachy olejków eterycznych (lawendy, zielonej trawki, eukaliptusa), octu, pokrojonej cebuli i wydzielanego przez spirale do odstraszania komarów dymu.

Czy ludzki pot przyciąga i wabi komary?

Komary wyczuwają ludzki pot dlatego odpowiednia dbałość o higienę osobistą pomaga w uniknięciu ich ataków.

Czy lampy owadobójcze zwalczają komary?

Popularną metodą zwalczania komarów są również lampy owadobójcze emitujące przyciągające owady promieniowanie ultrafioletowe. Zwabione przez ultrafiolet komary porażane są przez siatkę pod napięciem lub przyczepiają się lepu. Metoda ta nie działa selektywnie ponieważ światło ultrafioletowe przyciąga wszystkie gatunki owadów. Zwalczanie komarów za pomocą nowoczesnych urządzeń typu lampy owadobójcze jest sposobem praktycznym wewnątrz budynków. 

Profilaktyka zmniejszająca liczebność komarów

Larwy komarów rozwijają się w wodzie. Jeśli na naszej działce nie będzie wody będzie też na niej mniej komarów. Jeśli zatem planujemy umieścić na naszej działce oczko wodne to warto zastanowić się, czy naprawdę jest ono nam tak bardzo potrzebne. Larwy komarów nie potrzebują do rozwoju bardzo głębokiej wody. Wystarczy im jeśli będzie miała ona 25 milimetrów. Oznacza to, że mogą one rozwijać się w długo utrzymujących się kałużach, wypełnionych wodą wazonach i zapchanych rynnach. Warto więc zadbać o to, by na naszej działce nie było tego typu miejsc.

Ukłucia komarów 

Mimo daleko posuniętej przezorności nie zawsze udaje się uniknąć ataków komarów. Zazwyczaj objawy ataków komarów nie są bardzo uciążliwe, ale czasami zdarza się, że ich ukłucia powodują swędzenie, ból, zaczerwienienia, stany zapalne i pojawienie się bąbli na skórze. Co wtedy? Metod na ukłucia komarów jest wiele. Niektóre z nich są bardziej, a niektóre mniej skuteczne. Najpopularniejsze metody to:

Przyłożenie liścia białej kapusty lub wacika nasączonego wodą z solą do miejsca ukłucia komara

Natarcie miejsca ukłucia przez komara plastrem cytryny lub olejkiem eukaliptusowym

Przemycie miejsca ukłucia przez komara octem, perfumami, płynem do golenia lub spirytusem salicylowym

Rozpuszczenie węgla aktywnego w wodzie, przyłożenie powstałej mieszaniny na miejsce ukłucia komara i przykrycie gazą

Położenie cebuli lub ziemniaka na miejscu ukłucia komara

Użycie żelu na ukłucia komarów

Goździki

Okłady z rozcieńczonego amoniaku

Jaka jest skuteczna metoda zwalczania komarów?

Z pewnością metoda ULV jest jedną ze skuteczniejszych sposobów walki z komarami. Odpowiednio dobrane preparaty są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla ludzi. Przy doborze metod odkomarzania jak i środka tępiącego komarzyce warto przeanalizować czas i miejsce w którym będzie wykonywane odkomarzanie.

Poleć innym ten artykuł: