Osuszanie budynków

Osuszanie budynków

Zalane budynki są problemem dla każdego. O czym należy pamiętać, kiedy dojdzie do takiej sytuacji?

  1. Na początku należy sprawdzić, czy budynek nie jest zagrożeniem dla ludzi. Trzeba także sprawdzić, czy instalacja elektryczna nie uległa uszkodzeniu bądź zniszczeniu. Najlepiej, kiedy zrobi to elektryk. Należy również pamiętać o sprawdzeniu i zakręceniu gazu.
  2. Woda w studni, przy której doszło do zalania nie nadaje się do picia. Będzie można jej używać dopiero wtedy, gdy stacja sanitarno- epidemiologiczna po przeprowadzonych badaniach wyrazi na to zgodę.
  3. Udać się w celu zgłoszenia do ubezpieczalni, aby poinformować o zaistniałym incydencie.
  4. Po zrealizowaniu powyższych punktów, można przystąpić do wypompowywania wody z budynku oraz usuwania pozostałości po niej (m.in. błoto) oraz elementy wystroju domu, które nie będą nadawały się do dalszego użytku (meble, stoły, biurka, krzesła itp.)
  5. Następnie należy sprawdzić dom i jego elementy, takie jak:
    • fundamenty
    • ściany
    • słupy nośne
    • konstrukcja domu
    • stropy
  6. Gdy dojdzie do uszkodzeń choćby jednego z powyższych elementów, należy przeprowadzić ekspertyzę, nad którą piecze sprawują specjaliści
  7. Po zalaniu, trzeba usunąć wszystkie drewniane przedmioty (do wysokości powyżej jednego metra od zalania), czyli podłogi, drzwi czy legary, aby w przyszłości nie były siedliskiem szkodników.
  8. Po osuszaniu trzeba dokładnie sprawdzić instalację elektryczną, grzewczą oraz gazową i w razie potrzeby wymienić je na nowe, by nie stały się zagrożeniem dla członków rodziny.
  9. Osuszanie następny krok to przeprowadzanie dezynfekcji oraz dezynsekcji przez specjalistyczne firmy. Najczęściej stosuje się:
    • chloraminę oraz wapno chlorowane przy dezynfekcji
    • środki owadobójcze przy dezynsekcji
  10. Aby nie doprowadzić do zawilgocenie domu, należy odtworzyć izolację poziomą w budynku. Jest na to kilka metod:
    • podcinanie murów- w ścianach wycina się małe elementy, po czym wkłada się w nie materiał izolacyjny i zamurowuje.
    • iniekcja- w ścianie wywierca się otwory, przez które następnie wtłaczane są preparaty iniekcyjne.
    • elektroosmoza- polega na wytworzeniu różnicy przy pomocy odpowiedniego napięcia między dołem a górą muru, co niesie za sobą powrót wody w kierunku ziemi.
  11. Po przeprowadzeniu powyższych punktów, można przejść do całkowitego osuszana budynku przez specjalistów. Wyróżnić można:
    • wentylacja naturalna- otwieranie okien i drzwi, aby wysuszyć pomieszczenia;
    • ogrzewanie- budynki ogrzewa się najczęściej dmuchawami oraz termowentylatorami.
  12. Żeby pozbyć się szkodników na przyszłość, najlepszym rozwiązanie jest przeprowadzanie zabiegów biobójczych.

Jeżeli wykonane zostały wszystkie z powyższych punktów, można mieć pewność, że żadne szkodniki nie zaatakują budynku mieszkalnego czy też magazynów. Najlepiej jest, kiedy całą sprawą zajmie się specjalistyczna firma do walki z zalanymi domami, która ma już wystarczające doświadczenie w prowadzeniu takich działań.

TAGI: Osuszanie pomieszczeń, Osuszacze w budynku, Osuszanie piwnic, Osuszanie po zalaniu,

Poleć innym ten artykuł: