kornik

Kornik zwalczanie

Kornik Drukarz (Ips typographus)

z rodziny (Scolytinae).

 

Budowa i opis owada

Kornik drukarz jest szeroko rozprzestrzeniony w Europie i na północnych krańcach Azji. Owad ten należy do najgroźniejszych szkodników świerków w lasach. Ma on 4 – 5 mm długości, a na ścięciach pokryw po 4 małe ząbki. Jego ciało jest barwy ciemnobrunatnej z silnym połyskiem. Czułki i nogi ma rude. Głowa jest znacznie mniejsza od przedplecza, które pokryte jest drobnymi punktami. Na tylnej części odwłoku możemy zauważyć cztery wystające kolce.

Rozwój

Rójka przypada na kwiecień, a w rejonach podgórskich na maj. Gatunek ten atakuje przede wszystkim drzewa osłabione przez inne szkodniki lub grzyby, czy też przez warunki atmosferyczne. Samiec wygryza komorę godową, gdzie gromadzą się 2 – 3 samice, które samiec zapładnia. Każda samica kornika składa 20 – 100 jaj. Długość chodników larwalnych nie jest większa niż 5 – 6 cm. U tego gatunku występuje najczęściej jedno pokolenie rocznie, rzadziej 2. Rozwój jednego pokolenia trwa od 2 do 12 miesięcy. Zimują zarówno pod korą, jak i pod ściółką. Największymi wrogami kornika drukarza są dzięcioły.

Szkodliwość

Kornik drukarz żeruje przede wszystkim na osłabionych drzewach lub na drzewach opanowanych przez choroby lub inne owady. Ofiarami kornika drukarza są najczęściej świerki pospolite, rzadziej modrzewie oraz sosny. Oprócz tego, że kornik drukarz to szkodnik niszczący drewno, reguluje on również działanie ekosystemów, dzięki czemu w lesie mogą występować liczne gatunki innych owadów. Z drzew, które zostają zaatakowane przez kornika drukarza odpadają łuski kory, a igły zżółknieją i przedwcześnie opadają.

Zwalczanie Kornika

Ważne jest by odpowiednio wcześnie odnaleźć miejsce, w którym żerują korniki.

Jeśli zima jest łagodna i ciepła, a wiosna i lato suche, wówczas szkodnik ten występuje w bardzo wysokim stężeniu.

Zakażone drzewa należy usunąć jeszcze przed wylotem szkodnika. Warto pamiętać, że jeśli nie jest możliwe całkowite usunięcie drzewa, należy usunąć korę z drzewa i następnie ją spalić.

Należy pamiętać, że kornik drukarz nie jest szkodnikiem domowym. Nie znajdziemy go więc w naszych mieszkaniach czy też w innych drewnianych elementach.

W lasach bardzo często stosuje się pułapki feromonowe. Dzięki ich stosowaniu, leśnicy mogą uniknąć szkód spowodowanych przez tego owada, a przede wszystkim zmniejszyć ich liczebność i zagęszczenie w lasach.

 

TAGI: Korniki w domu, Korniki Gdańsk, Tępienie kornika Warszawa,  jak zwalczyć korniki, Robaki w drewnie, skąd są korniki, metody zwalczania korników, Kornik zwalczanie, Insektpol, zwalczanie.

Poleć innym ten artykuł: