dezynfekcja miejsca zgonu

Dezynfekcja miejsc zgonów

Bardzo często napotkać można artykuły czy to w gazetach czy w Internecie o dezynfekcji miejsc zgonów. Niektóre firmy reklamują się jako „najtańsze w swojej branży”. Jednak czy tani znaczy dobry? Otóż nie. W tej dziedzinie określone są ścisłe normy, jakie trzeba zachować. „Tanie” firmy nie zawsze spełniają podstawowe zasady sanitarno- epidemiologiczne, co w przyszłości może prowadzić do zasiedlenia groźnych bakterii czy wirusów. Dezynfekcja miejsca zgonu.

Ciało ludzkie po śmierci rozkłada się w kilku fazach. Fazę pierwszą określa się na kilka dni po śmierci. Rozkład następuje wewnątrz organizmu. Temperatura zwłok stopniowo maleje przez bark krążenia krwi w organizmie, aż do momentu, kiedy jest równa otoczeniu. Po tym czasie bakterie w organizmie zaczynają rozkładać pozostałości (cukry oraz białka), przez co wydobywają się gazy oraz inne lotne substancje. Zapachy te zwabiają owady, które przyspieszają zewnętrzny rozkład ciała. Faza druga to gnicie ciała. Zaczyna ono puchnąć. Zostaje zaatakowane przez bardzo groźny jad trupi. Jest śmiertelny dla żywego człowieka. Ich cechą charakterystyczną jest odrażający zapach przywołujący trudne do powstrzymania wymioty. Rozkład ciała zależy przede wszystkim od temperatury.

Gnicie ciała spowodowane jest przez bakterie, które atakują organizm po śmierci. Żyją one jednak wraz z człowiekiem na jego ciele i w przewodzie pokarmowym. Pierwszą zauważalną cechą gnicia jest pojawienie się zielonej plamki w okolicach prawego dołu biodrowego. Ma to miejsce –zależnie od

temperatury- od doby do 3 dób. Wraz z biegiem czasu, całe ciało zyskuje taki kolor. Gdy bakterie te dostaną się do krwiobiegu, gnicie postępuje znacznie szybciej niż dotychczas. Po trzech dobach ciało jest na tyle spuchnięte, że zwłoki rozdymają się. Całkowity rozkład (do szkieletu) trwa- zależnie od warunków- od 5 do 10 lat.

Dezynfekcja miejsc zgonu

O czym należy pamiętać? Czym w swojej polityce zajmują się firmy zajmujące się dezynfekcją miejsc zgonu?

  • weryfikowanie pomieszczeń w którym znajduje się ciało;
  • określenie poziomu skażenia pomieszczania;
  • ewentualne usunięcie i wyczyszczenie skażonych przedmiotów;
  • wybranie najdogodniejszych środków do wyczyszczenia miejsca;

Dezynfekcję miejsc zgonu opisuje się na 5 etapów. Są to:

  1. czyszczenie podłóg specjalnymi środkami chemicznymi (najczęściej w proszku)
  2. usunięcie z miejsca zgonu śmieci i innych odpadów
  3. odbycie dezynfekcji chemicznym środkiem aktywnym
  4. odbycie dezynfekcji środkiem do usunięcia krwi
  5. ozonowanie pomieszczeń w celu zniwelowania brzydkiego zapachu

TAGI: Sprzątanie po śmierci, dezynfekcja miejsca zgonu, Dezynfekcja po trupie, Sprzątanie po osobie zmarłej,

Poleć innym ten artykuł: